Прием на учесниците на 18-та Меѓународна Јуниорска олимпијада по природни науки во Абу Даби

Во периодот од 12 до 21 декември 2021, се одржа 18-та Меѓународна Јуниорска Олимпијада по природни науки во Абу Даби, Обединети Арапски Емирати на која учествуваа 59 држави и 360…

Прочитај повеќе

Средба со амбасадорката на САД во Република Северна Македонија, Н.Е. Кејт Брнс

Денес, Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов оствари средба со Н.Е. Амбасадорката на Обединетите Американски Држави во Република Северна Македонија, Госпоѓа Кејт Брнс, на која разговараа за актуелните состојби во Општина Штип,…

Прочитај повеќе

Чествување на празникот Свети Никола

По повод чествувањето на празникот Св. Никола 19ти декември, Општина Штип како и секоја година организира свечена академија за доделување на орден и признанија. Познатиот кардиолог и академик, проф. д-р…

Прочитај повеќе

Прием на младите борачи од БК „Олимпија“

На огромно задоволство на Градоначалникот на општина Штип, Иван Јорданов, денес гости во неговиот кабинет  беа младите борачи од БК Олимпија, кои викендов на Меѓународниот турнир во борење за млади „Трофеј Победник…

Прочитај повеќе

Средба со претставници од бизнис секторот

Денес Градоначалникот на Општина Штип – Иван Јорданов, заедно со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Христијан Мицковски, остварија средба со претставниците на бизнис секторот од Штип, на која се разгледаа…

Прочитај повеќе

„16 дена активизам за борба против родово базирано насилство”

Во рамки на кампањата на светско и на национално ниво ,,16 дена активизам за борба против родово базирано насилство”, Општина Штип се вклучи со организирање на тематска трибина, на која предавачи…

Прочитај повеќе

Нов и чесен пристап во извршување на проектите

Денес Градоначалникот на Општина Штип – Иван Јорданов заедно со надзорот извршија увид на улиците од каде што имаше негативни реакции од стана на граѓаните. Економскиот оператор ќе ги отклони…

Прочитај повеќе

Викенд акција за чисти, асфалтирани и хортикултурно уредени населби

Како и претходните така и овој викенд, Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов, заедно со претставници од ЈП Исар, во населба Балканска го отстранија целиот шут и смет кој ја…

Прочитај повеќе

Одбележување на Меѓународниот ден на лица со попреченост

Градоначалникот на Општина Штип,по повод одбележувањето на 3ти Декември-Меѓународниот ден на лица со попреченост, ги посети институциите и организациите кои работат со овие лица.На сите институции им додели вредносен ваучер…

Прочитај повеќе

Посета на бугарскиот амбасадор, неговата екцеленција Ангел Ангелов

Денес Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов , оствари средба со Неговата екцеленција Амбсадорот на Република Бугарија во Република Македонија, накоја разговараа за теквните проекти кои што се реализираат. Воспоставувањето…

Прочитај повеќе

Седницата на Советот за рамномерен регионален развој одржана во Влада на Република Северна Македонија

Денес Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов, како претседател на Советот на Источно плански регион,присуствуваше на Седницата на Советот за рамномерен регионален развој, каде дискутираше и се заложи за проектите…

Прочитај повеќе

Реализиран проектот за намалување на дезинформации и пропаганда, а почитување на родовата еднаквост

Огромна чест како Општина е што бевме почестени од присуството на Г-ца Алисон Харт, специјален претставник на Генералниот секретар на НАТО за правата на жените,мирот и безбедноста.

Прочитај повеќе

Работилница за изработка на стратегија за соработка со граѓанскиот сектор 2021-2025 на Општина Штип

На иницијатива на Здружението Форум – Центар за стратешки истражувања и документација Скопје, денес во Големата сала на Општина Штип се оддржа работилница „Стратегија за соработка со граѓанскиот сектор 2021-2025…

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов заедно со ВД директорот на ЈП „Исар“, Трајче Здравков на увид за состојбата на бања Кежовица

Денес Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов заедно со вд директорот на јавното претпријатие Исар Трајче Здравков направија увид во фактичката состојба на бања Кежовица. За неколку денови, односно на…

Прочитај повеќе

Увид на градежни активности во населба Железничка

Денес Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов, на терен направи увид во градежните активности за припрема на асфалтирање на три нови улици во населба Горна Железничка. Градоначалникот заедно со жителите поразговараа…

Прочитај повеќе

Јорданов седна во градоначалничката фотелја, доскорешниот градоначалник Николов денеска му ја предаде функцијата

Новиот штипски градоначалник Иван Јорданова вчера и официјално седна во градоначалничката фотелја, откако во првиот круг на локалните избори го победи својот противкандидат од СДСМ, Сашко Николов. Неговото доаѓање на…

Прочитај повеќе

Увид во активности за реконструкција на сала во СОУ „Коле Нехтенин“

В.д. Градоначалникот на Општина Штип, Јане Миланов заедно со директорот на СОУ „Коле Нехтенин“, Дејан Павлов извршија увид во работните активности за реконструкција на спортската зала во СОУ „Коле Нехтенин“.…

Прочитај повеќе

Штип добива чиста, најквалитетна питка вода за пиење

Штип добива чиста, најквалитетна питка вода за пиење од Хидро-системот „Злетовица”. Во завршна фаза е пречистителната станица со ултрафилтрација на водата за пиење. Штип ја има најголемата станица од ваков…

Прочитај повеќе

Завршен настан за проектот „Културен мост низ вековите“

Вчера, 26.08.2021 Градоначалникот на Општина Штип, Д-р Сашко Николов присуствуваше на завршниот настан што се одржа пред патеката на средновековната црква Св. Власие. На настанот беа презентирани резултатите од заедничкиот проект ,…

Прочитај повеќе