Полагање цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев

Денес Општина Штип ја одбележа 149 годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер, апостол и херој, Гоце Делчев. По тој повод  градоначалникот Д-р Сашко Николов заедно со општинска делегација положи цвеќе…

Прочитај повеќе

Средба за унапредување на средното стручно образование

Денес во просториите на ОМЦ „Киро Глигоров“ се одржа средба за унапредување на средното стручно образование на која присуствуваа министерката за образование и наука Мила Царовска, градоначалникот на Општина Штип…

Прочитај повеќе

Добитници на награди во избор на спортист за 2020 година

Вчера  во Општина Штип  се одржа традиционалната манифестација ” Избор на најдобар спортист за 2020″. Награди за категорија пионери добија: Андреј Трајчов – Борење Јован Атанасов – Борење Јована Панева – Карате…

Прочитај повеќе

Традиционално се одржа манифестацијата „Спротист на годината“

Денес во Општина Штип традиционално се одржа манифестацијата „Спротист на годината„. Бројот на присутните беше ограничен, манифестацијата се одржа согласно сите здавствени мерки и протокли, а признанија беа доделени на…

Прочитај повеќе

Денес Општина Штип додели 95 таблети во ООУ „Гоце Делчев“

Денес Општина Штип додели 95 таблети на ООУ “Гоце Делчев” кои ќе бидат распределени на ученици чии семејства спаѓаат во социјално ранливите категории, со цел да се обезбеди непречено следење…

Прочитај повеќе

Корекција на плаќање на 20 отсто согласно Законот за пожарникарство

Денес решивме еден долгогодишен проблем. Извршена е корекција на плаќање на 20 отсто согласно Законот за пожарникарство, пресметаните јануарски плати на пожарникарите, во февруари ќе бидат пресметани, поточно корегирани, со…

Прочитај повеќе

Возило

Ве известуваме дека Општина Штип, во функција ќе стави возило, коешто во септември 2019 година и` е доделено од страна на Агенцијата за управување со одземен имот. Возилото Ауди А6,…

Прочитај повеќе

Божиќна литургија во црква Св. Никола

Утринава градоначалникот на Општина Штип, Д-р Сашко Николов присуствуваше на Божиќна литиргија, којашто во црквата Св.Никола ја одржа Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион. Градоначалникот доби подарок од неговото Високопреосвештенство.…

Прочитај повеќе

Посета на касарна заедно со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска

Градоначалникот на Општина Штип, Д-р Сашко Николов заедно со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска беа во посета на касарната во Штип. Исто така тој имаше кратка работна средба со министерката…

Прочитај повеќе

Доделување ваучери на дежурните служби

Градоначалникот на Општина Штип, Д-р Сашко Николов додели ваучери на дежурните служби по повод нивната заложба и неуморна работа во изминатата 2020 година. Градоначалникот им посака среќни новогодишни и божиќни…

Прочитај повеќе

Посета на детското одделение и училиштето во с. Шашаварлија

Градоначалникот на Општина Штип, Д-р Сашко Николов во рамките на својата работна агенда го посети детското одделение при ЈЗУ КБ Штип, училиштето ООУ ” Гоце Делчев ” во с.Шашаварлија и…

Прочитај повеќе

Увид во градежни активности за реконструкција на двор во ООУ„Димитар Влахов“

Градоначалникот на Општина Штип, д-р Сашко Николов изврши увид во градежните активности за реконструкција и уредување на дворот во ООУ „Димитар Влахов“. Се работи за комплетно уредување на дворната површина…

Прочитај повеќе

Примопредавање на функцијата градоначалник на Општина Штип

Денеска, 23.12.2020 г., Општинската изборна комисија му го врачи уверението за избран градоначалник на Сашко Николов. На предвремените локални избори д-р Сашко Николов од СДСМ и коалицијата со мнозинство гласови…

Прочитај повеќе

Доделување на награди и признанија по повод 19 декември – Денот на градот

Денеска во организација на Општина Штип, доделени се наградите и признанијата за 19 декември – Денот на градот. Поради протоколите пропишани од Комисијата за заразни болести, оваа година свеченоста се…

Прочитај повеќе

Прес конференција, Одбележување на 19 декември – „Свети Никола“

Оваа година , за жал церемонијата за доделување на наградите ќе биде скромна и во услови наметнати од состојбите со пандемијата од Ковид 19, а согласно протоколите пропишани од Комисијата…

Прочитај повеќе