Донесена одлука од областа на социјалната, детската и здравствената заштита

На денешната седница на Совет на Општина Штип, а согласно Програмата за активностите на Општина Штип од областа на социјалната, детската и здравствената заштита за 2022 година, донесуваме одлука со…

Прочитај повеќе

Посета на Државното првенство во борење за возрасна категорија У23 за 2022 година

Денес, Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов, во спортската сала на СОУ “КОЛЕ НЕХТЕНИН” – Штип, присуствуваше на Државното првенство во борење слободен стил и женско борење за возрасна категорија…

Прочитај повеќе

Средба со младите фудбалери на Академијата Постолов – Пандев

Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов оствари средба со најмладите надежни фудбалери на Академијата Постолов – Пандев по повод освојувањето на прво место на турнирот, кој се одигра во Сандански,…

Прочитај повеќе

Обновени зелените насади на првиот опфат од конзолата на улица „Васил Главинов“

Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов заедно со Директорот на ЈП Исар засадија дрвја на првиот опфат од конзолата на ул. Васил Главинов. Ветивме дека за секое паднато дрво поради…

Прочитај повеќе

Меморандум за соработка меѓу Општина Штип и Правната клиника на Правниот факултет при Универзитет „Гоце Делчев” Штип

Денес градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов и Правната клиника на Правниот факултет при Универзитет “Гоце Делчев”-Штип потпишаа Меморандум за соработка. Со потпишување на овој меморандум, се воспоставува соработка со…

Прочитај повеќе

Одржана 1-вата седница на Меѓуопштински одбор за управување со отпад во ИПР

Денес во мултимедијалниот центар ,,Киро Глигоров”  Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов заедно со градоначалниците од Источно планскиот регион ја одржаа првата седница на Меѓуопштински одбор за управување со отпад во…

Прочитај повеќе

Отворениот ден со граѓаните помина успешно!

Отворениот ден со граѓаните помина успешно! Наредната среда од 18:00 часот, Градоначалникот на Општина Штип и службите од локалната самоуправа повторно ќе разговараат со заинтересирани граѓани, затоа што отвореноста и…

Прочитај повеќе

Увид на градежните активности на спортскиот рекреативен центар Ново Село

Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов, изврши увид во тековните градежни активности на спортско рекреативниот центар Ново Село. Овој центар е сѐ уште во изградба и за брзо време ќе биде…

Прочитај повеќе

Фотонапонски панели во 4 јавни објекти во Штип, Радовиш, Карбинци и Конче

Локалната акциона група „Плачковица“, која има проекти во четири општини од Плачковичкиот Регион, Радовиш, Конче, Карбинци и Штип, уште пред да почне енергетската криза почна со исталирање фотоволтаични панели за…

Прочитај повеќе

Прием на учесниците на 18-тата Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки

Денес Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов,ги прими Марио Ванчоски и Иван Костевски ученици во СОУ Гимназија ,,Славчо Стојменски” – Штип учесници на 18-тата Меѓународната јуниорска олимпијада по природни науки…

Прочитај повеќе

Чествување по повод 150 години од раѓањето на идеологот на македонското револуционерно движење Гоце Делчев

Денес ги чествуваме сто и педесетте години од раѓањето на македонскиот великан Гоце Делчев, првоапостолот на македонското ослободително движење и срцето на македонската ослободителна револуција. Во една прилика Делчев ќе…

Прочитај повеќе

Теренска активност за чистење на снежни наноси

Експресно, со механизација за одржување на улиците во зимски услови, Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов направи увид на улиците во Општината,со цел да се обезбеди безбедни услови за возачите и сите наши граѓани. Јавните претпријатија во текот на ноќта ќе бидат на терен и ќе овозможат снегот да не биде пречка во текот на утрешниот ден!

Прочитај повеќе

Прес конференција за капитални инвестиции во нашиот град

Денес Градоначалникот Иван Јорданов одржа прес конференција на која истакна дека: Оваа година ќе направиме историски исчекор во висината на капитални инвестиции во нашиот град. И покрај огромните долгови на…

Прочитај повеќе

Спортист на годината за 2021 година

Во организација на општина Штип и Комисијата за спорт беа доделени признанија на најдобрите и најистакнати спортисти. Признанија добија голем број на пионири, кадети, младинци, сениори, тренери и спортски работници…

Прочитај повеќе

Посета на Средното Општинско училиште “Јане Сандански”

При денешната посета на СОУ “Јане Сандански” , Градоначалникот на Општина Штип,Иван Јорданов, истакна дека неговата визија е секое училиште да има модерни услови за престој на учениците. Во СОУ…

Прочитај повеќе

Одбележување на празникот Богојавление Водици

Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов, денес присуствуваше на фрлањето на светиот крст во водите на реката Брегалница, каде што на сите граѓани им посака  среќа и благосостојба во годината што…

Прочитај повеќе

Посета на Средно општинско училиште Гимназијата “Славчо Стојменски”

Градоначалникот Иван Јорданов обиколката низ средните општински училишта во Општина Штип ја започна со Гимназијата “Славчо Стојменски”, каде во текот на зимскиот распуст на учениците, се врши реконструкција на дел…

Прочитај повеќе

Посета на Зоо паркот Бриони

Денес Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов беше во посета на ЗОО паркот Бриони. Напролет ЗОО паркот Бриони ќе биде збогатен со нови животни и содржини, со што штипјани ќе добијат уште поубаво место за забава и одмор од секојдневните обврски.

Прочитај повеќе

Средба на Градоначалникот Иван Јорданов со Амбасадорот на спортот на Општина Штип Бобан Николов

Бобан Николов е вистински спортски амбасадор на Општина Штип. Минатата година Бобан испиша историја за фудбалот и спортот во нашиот град. Одличните настапи во дресот на Македонската фудбалска репрезентација, настапот…

Прочитај повеќе