Посета на амбасадорот на Руската Федерација

Во Штип го пречекавме амбасадорот на Русија, Н.Е Сергеј Александрович Баздникин. Приоритетни теми на разговор беа здравството, образованието и економијата. Русија е голема светска сила од која може да се црпат искуства. Меѓусебна соработка помеѓу Штип и Руската федерација е од големо значење. „Договорот предвидува снабдување со 200.000 дози на вакцината ‘Спутник V’, што е…

Меѓународен ден на Ромите

Денеска, 8-ми април – Меѓународен ден на Ромите. Градоначалникот оствари средба со невладини организации кои се залагаат за подобрување на животот на Ромите во Штип. Од круцијална важност е имплементацијата на Националната стратегија за Роми, која ги опфаќа реалните потреби на Ромите во областите на образованието, домувањето, вработувањето и здравството. Да ставиме стоп на дискриминацијата…

7 април – Светски ден на здравјето

7 април – Светски ден на здравјето, поминува во знакот на пандемијата и на борбата со невидливиот непријател. По повод Меѓународниот ден на здравјето, денеска Градоначлникот на Општина Штип одржа работен состанок со мал дел од здравствените работници, доделивме плакети и признанија на здравствените работници од различни одделенија. Плакети за: Одделение за инфективни болести, одделение за Анестезија, реанимација и интензивна нега. Радиодијагностика, Епидемиологија, одделение за…

Претседателот Пендаровски во посета на Штип

Претседателот Пендсровски денес ја посети модуларната болница во Штип, при што се разговараше за потребата од реформи во здравствениот систем. Градоначалникот го информираше претседателот Пендаровски за состојбата со Ковид 19 во регионот. Ја користиме оваа прилика да испратиме апел до сите граѓани да останат одговорни, да одржуваат дистанца и да не се групираат.

Непознати сторители извршиле бруална сеча на дрвја

Нов вандалски чин во Штип, непознати сторители извршиле брутална сеча на дрвја, во населбата Дуизлак во близина на црквата “Св. недела”. За кратко време, ова е втор инцидент. Првиот беше со кршењето на канделабрите, сега со несовесната сеча.. Заштитата на животната средина е меѓу приоритетите на нашата општина. На терен од завчера е излезена екипа,…

Отворање на модуларната болница во Штип

Денеска е ставена во функција модуларната болница во Штип. Здравјето на граѓаните е и ќе остане наш врвен приоритет. Модуларната болница во Штип ќе биде од исклучителен придонес и за другите градови од Источна Македонија. Апелираме да останете одговорни, да одржувате дистанца, да носите маски и да не се групирате.

Талентирани и докажани пијанисти освоија 37 награди

Општина Штип е град на талентирани и докажани пијанисти. Огромен успех на нашите пијанисти кои само во оваа учебна година за 5 месеци освоија 37 награди на Интернационални натпревари во Америка, Русија, Јапонија, Канада, Белгија, Грузија, Украина и Словенија. Огромен аплауз за Михаел Тимотеј Пастоњицки, Душица Митрева, Михаела Мирова, Теодора Ноемина Пастоњицки, Бисера Јанева, Габиана…

Во Штип започна вакцинацијата

Денеска на пладне градоначалникот го посети вакциналниот пункт во Здравствениот дом “Панче Караѓазов” во Штип, каде се вакцинираат како што е препорачано, лицата над 77 години и кои се хронично болни. Вакцинацијата со АстраЗенека во Штип се одвива без проблеми согласно сите препораки и протоколи. Вакцинацијата е клучна во борбата против Ковид 19. Градоначалникот разговараше…

Реконструкција на улицата „Панче Караѓозов“

Продолжуваме со инвестиции во капитални проекти, градежните активности во Автокоманда во полн ек. На улицата Панче Караѓозов се реконструира водоводната и канализационата мрежа, а потоа и реконструкција на тротоарите и асфалтирање на улицата. Вредноста на овој инвестициски зафат е нешто повеќе од 13 милиони денари. Подготвени се проектите за реконструкција на улиците “5-ти Конгрес”, “Солидарност”…