Реализиран проектот за намалување на дезинформации и пропаганда, а почитување на родовата еднаквост

Огромна чест како Општина е што бевме почестени од присуството на Г-ца Алисон Харт, специјален претставник на Генералниот секретар на НАТО за правата на жените,мирот и безбедноста.

Работилница за изработка на стратегија за соработка со граѓанскиот сектор 2021-2025 на Општина Штип

На иницијатива на Здружението Форум – Центар за стратешки истражувања и документација Скопје, денес во Големата сала на Општина Штип се оддржа работилница „Стратегија за соработка со граѓанскиот сектор 2021-2025 на Општина Штип“ каде што свое излагање имаше и Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов. Градоначалникот се обрати кон присутните дека потребата од граѓанскиот сектор…

Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов заедно со ВД директорот на ЈП „Исар“, Трајче Здравков на увид за состојбата на бања Кежовица

Денес Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов заедно со вд директорот на јавното претпријатие Исар Трајче Здравков направија увид во фактичката состојба на бања Кежовица. За неколку денови, односно на почетокот на месец декември жителите на Штип и граѓаните од регионот ќе може да ја посетуваат бањата. Со санирање на дел од бањата ќе се…

Увид на градежни активности во населба Железничка

Денес Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов, на терен направи увид во градежните активности за припрема на асфалтирање на три нови улици во населба Горна Железничка. Градоначалникот заедно со жителите поразговараа и за други градежни активности кои се неопходни за нормално функционирање на оваа населба. Во тековниот период доколку дозволуваат временските услови ќе се продолжи со…

Прием на светскиот вицешампион во карате, Емил Павлов

Денес Градоначалникот Иван Јорданов оствари средба со штипскиот каратист Емил Павлов кој го освои сребрениот медал во категорија до 67 килограми на Светското првенство кое се одржа во Дубаи. Емил Павлов со своите 29 години, напорните тренинзи и поддршка од своите тренери го освојува цел свет. Со Градоначалникот Иван Јорданов поразговараа дека со упорна работа…

Увид на градежни активности Во Дом на млади – Штип

Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов, денес направи увид во градежните работи за реконструкција на кровот на Дом на млади. Посебно залагање на Градоначалникот е токму оваа институција која во наредниот период ќе биде мета на реконструкции и нови проекти. Наредниот период во Дом на млади ќе биде уреден и дворот во кој ќе се…

Јорданов седна во градоначалничката фотелја, доскорешниот градоначалник Николов денеска му ја предаде функцијата

Новиот штипски градоначалник Иван Јорданова вчера и официјално седна во градоначалничката фотелја, откако во првиот круг на локалните избори го победи својот противкандидат од СДСМ, Сашко Николов. Неговото доаѓање на чело на општината вчера беше проследено со пречек и громогласен аплауз од неговите сопартијци од ВМРО-ДПМНЕ кои во голем број се собраа пред општинската зграда.…

Увид во активности за реконструкција на сала во СОУ „Коле Нехтенин“

В.д. Градоначалникот на Општина Штип, Јане Миланов заедно со директорот на СОУ „Коле Нехтенин“, Дејан Павлов извршија увид во работните активности за реконструкција на спортската зала во СОУ „Коле Нехтенин“. После подолг период започнати се работни активности кои опфаќаат замена на под, замена на прозори и ново осветлување на спортската сала во средното училиште Коле…

Општина Штип во соработка со Секторот за внатрешни работи и здружението на граѓани Ехо спроведува едукативни предавања на тема „Биди другар а не насилкик“

Во рамките на Програмата за еднакви можности на жените и мажите за 2021 година предвидена е активност – едукативни предавања за спречување на насилство кај малолетни лица. За реализација на оваа активност инспектори од Одделението за превенција во СВР  Штип, одржуваат предавања во  сите основни училишта во општината. Предавањата се на тема малолетничко насилство или…