Посета на Зоо паркот Бриони

Денес Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов беше во посета на ЗОО паркот Бриони. Напролет ЗОО паркот Бриони ќе биде збогатен со нови животни и содржини, со што штипјани ќе добијат уште поубаво место за забава и одмор од секојдневните обврски.

Средба на Градоначалникот Иван Јорданов со Амбасадорот на спортот на Општина Штип Бобан Николов

Бобан Николов е вистински спортски амбасадор на Општина Штип. Минатата година Бобан испиша историја за фудбалот и спортот во нашиот град. Одличните настапи во дресот на Македонската фудбалска репрезентација, настапот на Европското првенство, како и настапите во Лига на Шампиони за фудбалскиот клуб Шериф Тираспол, ќе бидат вечно запишани во спортските архиви на Општина Штип.…

Завршен првиот опфат од конзолата на улица Васил Главинов

Првиот опфат од конзолата на ул. Васил Главинов, со уредувањето на тротоарската површина е во завршна фаза. На ова следува поставување на заштитна ограда долж целото корито на р. Отиња низ централното градско подрачје.   Втората фаза на конзолното решавање на сообраќајниот метеж во Штип, ќе се реализира за многу краток временски период и за тоа, општината ќе издвои 7.000.000 денари сопствени буџетски средства. Оваа година ќе работиме на урбанизација и уредување на центарот на нашиот град, за да обезбедиме соодветни услови за квалитетен живот за секој граѓанин.

Посета на првороденото бебе во 2022 година

На денот Рождение Христово, водејќи се од поривот да подаруваме и да живееме со понизност и чесност, ги посетив бебето Јована и мајката Марија, на кои им беше скратена можноста да го добијат тоа што го заслужуваат. Првото родено бебе во 2022 година, токму на Божиќ ги доби своите подароци од Општина Штип и тоа…

„Сите заедно, за безгрижни Божиќни празници”

Општина Штип, во соработка со општествено одговорни компании од нашиот град, во текот на денешниот ден го реализираше проектот “Сите заедно, за безгрижни Божиќни празници”. На нашите сограѓани од социјален ризик им беа поделени 200 Бадникови пакети, за заедно со своите семејства, во пријатна празнична хармонија и топла трпеза ги поминат Божиќните празници.

Новогодишна честитка од градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов

Почитувани мои штипјани, Како ја завршивме годината 2021, оставам да кажете вие. Како Градоначалник имав краток период од два месеци, во кој се вложив максимално во реализација на планираните активности на локалната самоуправа и остварување на ветувањата кои ги дадов пред моите сограѓани – дека ќе работам чесно и посветено, единствено во остварување на вашите…

Посета на општински институции и делење на пакетчиња

Денес градоначалникот Иван Јорданов заедно со Н.Е. Амбасадорот на Република Бугарија во Македонија и со претставник на здружението Адра, во неколку општински институции во Штип, поделија пакетчиња за најмалите и најмилите. Со ова темпо локалната самоуправа ќе продолжи и во наредните денови, ќе вдахнеме од новогодишната магија и кај социјално ранливите категории и ќе придонесеме…

Новогодишен базар

На Плоштадот “Слобода”, во организација на Општина Штип на 24 и 25 Декември се одржа Новогодишен базар. Настанот изобилуваше со многубројни музички артисти, кои со својата музика и настап примамија голем број на посетители. На самиот плоштад беа поставени новогодишни штандови на кои граѓаните ги изложија своите рачни изработки во новогодишен и божиќен дух. Сето…

Прием на учесниците на 18-та Меѓународна Јуниорска олимпијада по природни науки во Абу Даби

Во периодот од 12 до 21 декември 2021, се одржа 18-та Меѓународна Јуниорска Олимпијада по природни науки во Абу Даби, Обединети Арапски Емирати на која учествуваа 59 држави и 360 натпреварувачи, меѓу кои и учениците Марио Ванчоски и Иван Костевски, кои добија бронзени медали. Денес тие на иницијатива на Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов…

Средба со амбасадорката на САД во Република Северна Македонија, Н.Е. Кејт Брнс

Денес, Градоначалникот на Општина Штип Иван Јорданов оствари средба со Н.Е. Амбасадорката на Обединетите Американски Држави во Република Северна Македонија, Госпоѓа Кејт Брнс, на која разговараа за актуелните состојби во Општина Штип, можностите кои ги нуди Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, како и бизнис можностите и инфраструктурните капацитети на нашиот град.