Дома Настани
Настани
Заврши 35. издание на “Макфест”
Недела, 20 Септември 2020 14:41

Makfest2020-01Вчера во Штип заврши 35 издание на фестивалот на музика „Макфест 2020“. Победник е Нокаут со песната „Сакам да живеам“ за која доби парична награда од 5000 евра, втората награда и 3000 евра ги доби Ѓоко Танески за песната „Ден по ден“ и трета награда ја доби песната „Ако те изгубам“ во изведба на Омар Џаферовски за кои доби 1000 евра.

Повеќе...
 
Увид во градежни активности за водовод во Чардаклија
Четврток, 10 Септември 2020 13:24

Vodovod-Cardaklija-01Денеска заменик градоначалникот на Општина Штип, Јане Миланов и директорот на ЈП „Исар“, Живко Тасев беа на увид во градежните активности за изградба на водоводна линија до Чардаклија.

Повеќе...
 
Одржана првата прес конференција за „Макфест“ 2020
Среда, 09 Септември 2020 12:08

Makfest-Press1-01Денес во Штип се одржа првата прес конференција по повод фестивалот на музика „Макфест 2020“. Прес конференцијата, во име на организаторот, Општина Штип, ја отвори заменик градоначалникот Јане Миланов, кој ги претстави спецификите на годинашниов „Макфест“:

Повеќе...
 
Увид во детски градинки
Понеделник, 07 Септември 2020 13:25

Uvid-DetskiGradinki-01Денеска заменик градоначалникот на Општина Штип, Јане Миланов заедно со директорките на детските градинки „Астибо“ и Вера Циривири Трена“ извршија увид во последните подготовки пред приемот на деца.

Повеќе...
 
Детските градинки во Општина Штип спремни за прием на дечиња на 9 септември
Четврток, 03 Септември 2020 12:28

Gradinki-spremni9sept-01Денес во просториите на Oпштина Штип се одржа координативен состанок  за почеток на  функционирање на двете детски установи ЈУДОДГ„Вера Циривири Трена“ и ОЈУДГ„Астибо“.

Повеќе...
 
Реконструкција на кров во СОУ „Коле Нехтенин“
Среда, 02 Септември 2020 16:03

Rekonstrukcija-SOUKoleNehtenin-01Започнато е со реконструкција на кровната површина во СОУ „Коле Нехтенин“, ова е инвестиција на Министерството за образование и наука.

После инвестицијата во основното училиште „Тошо Арсов“ за замена на кровот и фасадата, Општина Штип и Министерството за образование и наука продолжија во средното училиште Коле Нехтенин.

Повеќе...
 
Поставување на фотоволтаик на подрачно училиште Гоце Делчев во населба Три Чешми
Понеделник, 31 Август 2020 12:51

Fotovoltaik-PodracnoGDelcev-01Започнато е со поставување на фотоволтаик на зградата од подрачното училиште „Гоце Делчев“ во населбата Три Чешми.

Ова е четврта институција после основното училиште Ванчо Прќе, филтерстаницата и Територијалната противпожарна единица кадешто се поставуваат фотоволтаици за заштеда на електрична енергија.

Повеќе...
 
Примопредавање на функцијата градоначалник на Општина Штип
Понеделник, 31 Август 2020 11:40

Primopredavanje-Gradonacalnik-01Денеска се одржа примопредавање на функцијата градоначалник на Општина Штип, досегашниот градоначалник и нов министер за транспорт и врски, Благој Бочварски ја предаде функцијата на досегашниот претседател на Совет на Општина Штип, Јане Миланов.

Повеќе...
 
Прес конференција, Штип го добива првиот министер во Влада
Четврток, 20 Август 2020 15:35

Blagoj BocvarskiПочитувани претставници на медиумите,
Почитувани штипјани,
Почитувани сограѓани,

СДСМ ја формира новата Влада. Добиваме нов состав со чесни, исполнителни, посветени кадри кои ќе продолжат да ја водат земјата напред и во нови успеси.
Мандатарот и иден Премиер, Зоран Заев ми ја укажа огромната чест кога ми ја врачи довербата, но и одговорноста, да бидам кандидат за министер за транспорт и врски. Ова е голема обврска и одговорност за мене, предизвик на кој ќе одговорам со сериозна, упорна, чесна и посветена работа за унапредување и осовременување на инфраструктурата на територијата на цела земја.

Повеќе...
 
Реконструкции во ООУ „Тошо Арсов“ Штип
Среда, 19 Август 2020 13:05

Rekonstrukcii-OUTosoArsov-01Во основното училиште Тошо Арсов после долги години се работи темелно на реконструкции на сите делови од училиштето. Во изминатите 2 ипол години во ова училиште се реконструираа училниците, прозорите, дворот, а во моментот се работи на реконструкција на фасадата и кровната конструкција кои беа во дотраена состојба од изградбата на училиштето.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 49

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Септември 2020
П В С Ч П С Н
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize