Дома Настани
Настани
Оддржана свечена академија по повод Денот на градот „19 деември“ - д-р Жан Митрев добитник на орденот „Свети Никола“
Понеделник, 19 Декември 2016 10:29

akademija-sv-nikola-1Синоќа во соборниот храм Свети Никола, се оддржи свечена академија по повод 19 декември, патронот на градот „Свети Никола“.

Во црквата Свети Никола беа доделени признанијата и орденот за оваа 2016 година. Добитници се ЈП за државни патишта и директорот Александар Стојанов, потоа Агенцијата за финансиска поддршка на руралниот развој и директорктата Билјана Вуковиќ, Агенцијата за млади и спорт и директорот Марјан Спасески, новинарот и дописник на „Дневник„, Љупчо Шатевски, професорот Борче Крстевски и Никола Опашинов, Кирил Јорданов и Александра Ангеловска од Општина Штип.

Повеќе...
 
Орденот Свети Никола на Општина Штип за 2016 година, за д-р Жан Митрев
Четврток, 15 Декември 2016 12:07

dr-zan mitrevГрадоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев денес ги соопшти носителите на признанијата „19 декември“ и добитникот на орденот „Свети Никола“:

- Орденот Свети Никола ќе го добие нашиот почитуван кардиохирург д-р Жан Митрев.Со своето дело и ангажман тој спаси илјадници животи, направи најмодерен кардиоцентар не само на Балканот туку и во Европа и една таква личнсот која пораснала во нашиот град заслужува да го добие ова врвно одликување. Овен тоа, д-р Митрев подари четири куќи на Општината кои се наоѓаат во Ново Село и ние веќе работиме на проект за нивна обнова за што обезбедивме 50.000 евра - кажа Захариев.

Повеќе...
 
Градоначалникот на Штип направи увид во реконстуркција на стадионот и изградбата на спортската сала во населба Баби
Понеделник, 12 Декември 2016 13:46

stadion-1Градоначалникот на Штип, Илчо Захариев денес направи увод во реконструкцијата на градскиот стадион и на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Славејко Арсов“ во населба Баби. Заедно со диреклторот на ЈП „Исар“ , Ангел Бојаџиев беа на градскиот стадион каде пред некој ден заврпи асфалтирањето на атлетската патека по неколку децении:

Повеќе...
 
Оддржана свечена академија по повод 1100 години од упокојувањето на Свети Климент
Вторник, 06 Декември 2016 14:12

sv-Kliment-11.100-годишнината од упокојувањето на Свети Климент Охридски, Штип ја одбележа со свечена академија, во храмот посветен на македонскиот светец и еден од учениците на светите браќа Кирил и Методиј:

Повеќе...
 
Штип за прв пат на „Школата за млади физичари“ со освоено трето место во две категории - Учениците денес на средба со градоначалникот
Вторник, 22 Ноември 2016 12:25

fizicari-1За прв пат, ученици од Штип учествуваа на „Школата за млади физичари“ која е дел од мега настанот „Ноември - месец на науката“. Настанот се оддржа на 11 и 12 ноември на Природно-математички факултет и во трговскиот центар City Mall во Скопје.

Повеќе...
 
Оддржана седница на Комисија за буџет и ЛЕР
Петок, 18 Ноември 2016 09:06

budzet-Opstina-Stip resizeВчера се оддржа 54.тата седница на Комисија за финансирање, буџет и локален економски развој. Усвоена е Предлог – Одлука за склучување на меморандум за соработка помеѓу Министерство за труд и социјална политика и Општина Штип, потоа Предлог – Програма за активностите на Општина Штип од областа на социјалната, детската и здравствената заштита за 2017 година и Предлог – Програма за одбележување на Новогодишните и Божиќни празници 2016/2017 година.

Повеќе...
 
Оддржана седница на Комисија за статут и пропис
Петок, 18 Ноември 2016 08:34

opstina zgrada-2 resizeВчера се оддржа 56.тата седница на Комисијата за Статут и прописи.

Усвоена е Предлог-Одлука за склучување на Меморандум за соработка помеѓу Министерството за труд и социјална политика и Општина Штип и Предлог-Програма за работа на Советот на Општина Штип за 2017 година.

Трета и последна точка која беше усвоена е Извештај за извршување на одлуките на Советот на Општина Штип за периодот јули-септември 2016 година.

 
Седница на Комисија за социјални работи
Четврток, 17 Ноември 2016 08:21

social-welfare resizeВчера се оддржа 24.тата седница на Комисијата за социјални работи и здравство.

Усвоена е Предлог – Одлука за склучување на меморандум за соработка помеѓу Министерство за труд и социјална политика и Општина Штип, Предлог – Програма за активностите на Општина Штип од областа на социјалната, детската и здравствената заштита за 2017 година и Предлог – Програма за спроведување на општите мерки за заштита на населението од заразни болести на територијата на Општина Штип за 2017 година.

 
Вчера се оддржа седница на Комисија за култура
Четврток, 17 Ноември 2016 07:58

komisija-kulturaВчера се оддржа 29.тата седница на Комисијата за култура.

Разгледано е барањето од Иницијативниот одбор за развој на спортот во град Штип за поставување на спомен-обележје за одржаниот прв кошаркарски натпревар во Република Македонија, потоа барањето од НУ-УБ „Гоце Делчев“-Штип за финансиски средства за менување на дел од подните облоги во библиотеката и за печатење на две библиографии на истакнати личности од Штип.

Повеќе...
 
Градоначалникот на Штип Захариев во посета на населба Дузлак
Четврток, 10 Ноември 2016 12:53

duzlak1 resizeГрадоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев денес имаше средба со дел од жителите во населба Дузлак. Посетата е дел од серијата средби кои се реализираат пред утврдување на програмата за работа за идната година и донесување на новиот буџет, со цел прибирање на идеи за проекти кои би биле вметнати за реализација:

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 10 од 22

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Април 2018
П В С Ч П С Н
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize