Дома Настани
Настани
Доделување на новогодишни пакетчиња
Среда, 26 Декември 2018 14:05

NovogodisniPaketcinja-01Денеска, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски ги посети дечињата од ООУ „Ванчо Прќе“, дневните центри во Ново Село и Пребег и детското одделение при Клиничка болница Штип каде им се поделија 200 пакетчиња.

Повеќе...
 
Увид во градежни работи на спој од пешачка патека помеѓу улиците Широк дол и Радански пат
Петок, 21 Декември 2018 14:59

Uvid-SirokDol-RadanskiPat-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски изврши увид во започнатите градежни активности во населбата Автокоманда на спој од улиците Широк дол и Радански пат. Се работи за прекоп, тампонирање и бетонирање на оваа улица која беше во лоша состојба и голем проблем за движење на граѓаните од тој дел од градот.

Повеќе...
 
Изјава - Доделување на орден „Свети Никола“
Вторник, 18 Декември 2018 13:53

Izjava-OrdenSvNikolaПочитувани,

На почетокот дозволете ми да го честитам празникот „Свети Никола“ на сите граѓани на Општина Штип.

Оваа година добитниците на годишните признанија се заслужни граѓани и организации кои придонесуваат кон градењето и зацврстувањето на општественото ткиво.

Повеќе...
 
Јавна расправа за буџет за 2019 на Општина Штип
Понеделник, 17 Декември 2018 18:58

Rasprava-Budzet-2-01По одржувањето на двете јавни расправи за креирање на буџетот на Општина Штип за 2019 година, денеска во просториите на Општина Штип се одржаа уште две јавни расправи за креирање на буџетот на Општина Штип.

На овие јавни расправи присутни беа, претседателот на Совет на Општина Штип, Јане Миланов и директорите на ЈП „Стипион 2011“ и ЈП „Исар“.

Повеќе...
 
Јавна расправа за буџет за 2019 на Општина Штип
Сабота, 15 Декември 2018 12:34

Rasprava-Budjet-2019-01Денеска во просториите на Општина Штип се одржаа две јавни расправи за креирање на буџетот на Општина Штип за 2019 година.

На овие јавни расправи присутни беа градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, претседателот на Совет на Општина Штип, Јане Миланов и директорите на ЈП „Стипион 2011“ и ЈП „Исар“.

Повеќе...
 
Увид во градежни активности за изградба на водовод во село Љуботен
Петок, 07 Декември 2018 13:50

Vodovod-Ljuboten-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со директорот на ЈП „Исар“, Живко Тасев извршија увид во изградба на водовод за жителите на село Љуботен. Се работи за изградба на нова водоводна линија од 900 метри и реконструкција на резервоар. Изведувач на оваа активност е „Коле Транс“ и истата ќе чини 730.000 денари со ДДВ, од кои 450.000 денари се од Биро за рамномерен и регионален развој, а останатите од Општина Штип.

Повеќе...
 
Средба со градоначалникот на Општина Прилеп
Четврток, 06 Декември 2018 15:39

Gradonacalnik-Prilep-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски оствари средба со градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јовановски и претставници од компанијата „Витаминка“ којашто инвестира во Општина Штип. На оваа средба се зборуваше за заеднички активности кои се приоритет на двете општини, Штип  и Прилеп.

Повеќе...
 
Увид во бетонирање на краци од улица кај местото Шардаван Баши
Среда, 05 Декември 2018 13:50

Ulica-mvShardavanBashi-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со директорот на ЈП „Стипион 2011“, Сашко Протогеров извршија увид во завршните градежни активности кај местото Шардаван Баши. По барање на граѓаните се постави нова водоводна линија во должина од 120 метри и канализација со 94 метри во вредност од 311.375 денари и во завршна фаза е бетонирањето на краците на овие улици со должина од околу 200 метри што ЈП „Стипион 2011“ ќе го чини 803.000 денари.

Повеќе...
 
Меѓународен ден на лицата со попреченост – 3. декември
Понеделник, 03 Декември 2018 14:57

LicaSoPoprecenost-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со претставници од Општина Штип посетија неколку настани организирани од повеќе институции во градот, по повод 3 декември – Меѓународен ден на лица со попреченост. Во ООУ „Ванчо Прќе“ се организираше продажна изложба од Активот на посебните одделенија, потоа се одржа приредба во Дневниот центар за деца со посебни потреби во Ново Село, во ДСУ „Искра“ се одржа приредба од дечињата коишто престојуваат таму и на градоначалникот Бочварски му беше доделена благодарница.

Повеќе...
 
Пошумување на крајбрежјето на река Брегалница во близина на селото Пенуш
Петок, 30 Ноември 2018 14:04

Posumuvanje-Penush-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно претставници од Општина Штип присуствуваа на пошумување на крајбрежјето на река Брегалница во близина на село Пенуш. Оваа активност се спроведува во рамките на Програмата за зачувување на природата во Македонија, проект на Швајцарска агенција за развој на соработка.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 8 од 32

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Август 2019
П В С Ч П С Н
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize