Дома Настани
Настани
Седница на Комисија за социјални работи
Четврток, 17 Ноември 2016 08:21

social-welfare resizeВчера се оддржа 24.тата седница на Комисијата за социјални работи и здравство.

Усвоена е Предлог – Одлука за склучување на меморандум за соработка помеѓу Министерство за труд и социјална политика и Општина Штип, Предлог – Програма за активностите на Општина Штип од областа на социјалната, детската и здравствената заштита за 2017 година и Предлог – Програма за спроведување на општите мерки за заштита на населението од заразни болести на територијата на Општина Штип за 2017 година.

 
Вчера се оддржа седница на Комисија за култура
Четврток, 17 Ноември 2016 07:58

komisija-kulturaВчера се оддржа 29.тата седница на Комисијата за култура.

Разгледано е барањето од Иницијативниот одбор за развој на спортот во град Штип за поставување на спомен-обележје за одржаниот прв кошаркарски натпревар во Република Македонија, потоа барањето од НУ-УБ „Гоце Делчев“-Штип за финансиски средства за менување на дел од подните облоги во библиотеката и за печатење на две библиографии на истакнати личности од Штип.

Повеќе...
 
Градоначалникот на Штип Захариев во посета на населба Дузлак
Четврток, 10 Ноември 2016 12:53

duzlak1 resizeГрадоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев денес имаше средба со дел од жителите во населба Дузлак. Посетата е дел од серијата средби кои се реализираат пред утврдување на програмата за работа за идната година и донесување на новиот буџет, со цел прибирање на идеи за проекти кои би биле вметнати за реализација:

Повеќе...
 
Промоција на ново возило за пожарната
Четврток, 10 Ноември 2016 10:10

vozilo1Штип и околните места повеќе нема да стравуваат од појава на пожари на тешко достапни места и нивно навремено локализирање. Со новото теренско возило кое го доби штипската Територијална против пожарна единица од Дирекцијата за заштита и спасување, тоа нема да претставува проблем. Возилото е опремено со топови за гасење пожар и резервар од 400 литри вода, со кое брзо и навремено може да се стигне и на тешко достапни локации во градот и околните места.

Повеќе...
 
Амбасадорите на Бих и на Србија во Штип на средба со градоначалникот Захариев
Четврток, 10 Ноември 2016 09:55

poseti11Амбасадорките од двете братски земји Босна и Херцеговина и Србија беа во посета на Штип. Со двете држави од поранешна Југословенија, Македонија не ја прекина соработката, тоа е показател не само на добрите односи туку и на желбите и амбициите кои ги имаат овие држави пред се во економијата.

Повеќе...
 
Свечена седница и доделување на награди и признанија: ЈП „Исар“ добитник на наградата 8. ноември
Вторник, 08 Ноември 2016 14:23

nagradi1 resizeШтип денес го одбележа Денот на ослободувањето, 8.ноември 2016. Прославата започна со полагање на цвеќе на споменикот на револуцијата на Исар а во 11 часот се оддржа свечената седница на кои беа доделени традиционалните награди и признанија:

Повеќе...
 
На Свети Иларион, градоначалникот на Штип во посета на Железничка и Чардаклија - Најaвено ново сообраќајно решение при влез од Кочани
Четврток, 03 Ноември 2016 13:46

poseta1 resizeНа верскиот празник Свети Иларион, денес беше оддржана литургија кај истоимената црква која се гради во населба Железничка во Штип. Тоа беше повод градоначалникот Илчо Захариев да присуствува на литургијата и воедно да оствари средба со жителите од овој дел на Штип, како дел од годишните посети за прибирање на идеи за нови проекти.

Повеќе...
 
Посета на делегација на Евреите од Израел
Среда, 02 Ноември 2016 09:32

Izrael1 resizeВчера попладне во Општина Штип престојуваше делегација на Еврејската заедница предводена од Амбасадорот на Израел, Дан оријан. При посетата беше потпишан договор за соработка и за донација. ЈП „Исар“ како потписник на донацијата доби тримери од Израел кои ќе му послужат за оддржување на Еврејските гробишта кои заеднички се уредени во изминатиот месец:

Повеќе...
 
Завршува уредување на коритото на реката Отиња во центарот на Штип
Вторник, 01 Ноември 2016 14:10

otinja-korito-1Завршува уредувањето на коритото на реката Отиња, а која поминува низ централното градско подрачје на Штип. Александар Југов советник во кабинетот на градоначалникот на Општина Штип на денешната прес-конференција истакна дека досега се уредени околу еден кулометра и 800 метри од коритото на реката, а деновиве ќе почне и уредувањето на коритото во долниот дел, односно во штипската населба Ново село, каде што Отиња се влева во реката Брегалница.

Повеќе...
 
Градоначалникот на Штип, Захариев во посета на селата Драгоево и Селце
Вторник, 01 Ноември 2016 12:37

dragoevo-selce1 resizeГрадоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев ја продолжува редовната годишна обиколка на урбаните заедници и руралните средини со цел детектирање на нови проблеми и добивање на идеи за проекти.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 7 од 13

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Календар

Септември 2017
П В С Ч П С Н
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize