Дома Настани
Настани
Средба на градоначалникот Бочварски со претставници на Невладиниот сектор
Среда, 13 Декември 2017 14:42

NVO-01Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски оддржа прва средба со претставници на Невладините организации. Целта на средбата е да се воспостави соработка и да се разменат мислења околу можностите локалната самоуправа со средства од буџетот да финансира проекти од граѓанскиот и невладиниот сектор:

Повеќе...
 
Почеток на решавање на проблемот со бездомните кучиња – Опција за создавање на привремен стационар
Вторник, 12 Декември 2017 14:31

kucinjaПретставници на Општина Штип стапија во контакт со претставници на Здружението за заштита на животните „Живот“ со цел решавање на проблемот со прекумерна бројност на бездомните кучиња. Во моментов, во соработка со ЈП „Стипион“ и ЈП „Исар“ се разгледуваат можности за привремено решение како привремен стационар, којшто би можел да се наоѓа кај локацијата Новакова Чешма.

Повеќе...
 
Средба на градоначалникот Бочварски со претставници на СБМ-Штип
Вторник, 12 Декември 2017 14:17

borci1Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски денес оствари средба со претставници на Сојузот на борци-Штип предводени од претседателот Трендафил Атанасов.

Тие му дадоа поддршка на новиот градоначалник и му посакаа успех за време на неговиот мандат и воедно му подарија книга од Кирил Донски.

 

Повеќе...
 
Градоначалникот со обраќање на настанот „Караван за детство без пречки“
Понеделник, 11 Декември 2017 14:05

nastan-unicefВо организација на УНИЦЕФ, денес во НУЦК „Ацо Шопов“ се оддржа настанот „Караван за детство без пречки“ посветен на децата со посебни потреби. Настанот го поддржа и Општина Штип а свое обраќање имаше и градоначалникот на Штип, Благој Бочварски:

Повеќе...
 
Средба на градоначалникот Бочварски со Министерот Адеми
Среда, 06 Декември 2017 13:37

sredba-ademi1Градоначалникот на Штип Благој Бочварски, денес оствари средба со Едмонд Адеми, министер без ресор задолжен за дијаспората.

- Средбата е за реализација на наш проект, за отворање на канцеларија за соработка со дијаспората, низ цела Македонија. Штип е првата општина која ја посетуваме и со градоначалникот разговаравме за техничките и оперативните можности да се отвори канцеларија во Штип за сограѓаните кои живеат и доаѓаат во Штип - истакна министерот Адеми

Повеќе...
 
ИПР ќе финансира изградба на нова детска градинка во Штип
Вторник, 05 Декември 2017 12:59

IPR-gradinkaШтип по триесет години ќе добие нова детска градинка. Дел од парите за изградба на градинката ќе се обезбедат од Истично планскиот регион.Одлуката на Штип да му се доделат 16 милиони денари за оваа намена била донесена на вчерашната седница на ИПР што се одржа во Кочани:

Повеќе...
 
Оддржана втора седница на ИПР – Градоначалникот Бочварски, претседател на одборот за управување со отпад
Вторник, 05 Декември 2017 12:43

IPR-sednica-1Вчера во туристичкиот инфо-центар Пониква се оддржа втора седница на Советот на ИПР.

На седницата прво беше оддржана конститутивна седница на Меѓуопштинскиот одбор за управување со отпад. На истата, градоначалникот на Штип, Благој Бочварски е избран за претседавач на овој одбор а донесена е одлука ова тело да се доекипира со нови лица кои ќе бидат претставници на секој од градоначалниците од регионот.Седницата се оддржа на иницијатива на стручната служба на меѓуопштинскиот одбор за управување со отпад.

Повеќе...
 
Одбележување на 3 декември – Меѓународен ден на лицата со хендикеп
Петок, 01 Декември 2017 12:12

poseta1Претставници на Општина Штип денес посетија неколку институции како дел од програмата за одбележување на 3 декември – Меѓународниот ден на лицата со хендикеп.

Повеќе...
 
Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски избран за член на УО на ЗЕЛС
Четврток, 30 Ноември 2017 11:01

UO-ZELSВчера се оддржа конститутивната седница на Генералното собрание на Заедницата на единиците на локалната самоуправа – ЗЕЛС.За претседател на заедницата која ги обединува сите општини во Република Македонија е избран градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

Повеќе...
 
Оддржана трета средба на градоначалникот со жители на УЗ за новиот буџет
Среда, 29 Ноември 2017 10:03

predlog-budzet-3Градоначалникот на Штип, Благој Бочаврски по повод изготвувањето на новиот буџет на локалната самоуправа за 2018 година и утврдувањето на ставки за реализација на проекти кои урбаните заедници, синоќа ја оддржа и третата средба со претставници на урбаните заедници Македонка, Балканска, Драгоево,Лакавица Врсаково, Долани, Лексовица, Селцњ, Љуботен, Стар Караорман, Шашаварлија и Чардаклија.

Средбата се оддржа во големата сала на Општина Штип со почеток во 18:00 часот.

 
<< Почеток < Пред 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следно > Крај >>

Страница 38 од 41

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Јануари 2020
П В С Ч П С Н
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize