Дома Настани
Настани
Доделено трајно градежно земјиште за изградба на детска градинка во Општина Штип
Среда, 21 Март 2018 15:26

detska gradinkaВчера со одлука на Владата на Република Македонија, Општина Штип доби на трајно користење на градежно земјиште за изградба на детска градинка во населба Сењак 4. 

Повеќе...
 
Активности по повод дваесет и втори март
Вторник, 20 Март 2018 16:03

22 martДенеска се одржа првиот настан од низа настаните по повод дваесет и втори март. Во ОМЦ „Киро Глигоров“ се одржа Еко-Квиз помеѓу основните училишта со почеток во 12:00 часот. 

Повеќе...
 
Активности по повод дваесет и втори март
Понеделник, 19 Март 2018 14:28

aktivnosti-22martОпштина Штип и оваа година го одбележува дваесет и втори март како Ден на пролетта и празникот Свети четириесет маченици, како и обичајот кој меѓу народот е познат како Чет’рсе.

Станува збор за првиот македонски обичај кој влезе на светската листа на УНЕСКО за нематеријално културно наследство.

Повеќе...
 
Најпријателски ромски градоначалник
Петок, 16 Март 2018 15:08

Денеска, 16.03.2018 г. Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски со 34 поени е избран за најпријателски ромски градоначалник. Општина Штип се промовира како најпријателска ромска Општина помеѓу останатите Општини кои учествуваа од земјите од Западен Балкан и Турција.

 
Јавна презентација и јавна расправа за Боров Дол
Петок, 16 Март 2018 14:34

rasprava-Borov Dol-1Денеска се одржа јавна презентација и јавна дебата за локалитетот Боров Дол организирана од страна на Министерство за транспорт и врски и Министерство за животна средина и просторно планирање во големата сала во Општина Штип со почеток во 11:00 часот.

Повеќе...
 
Промовирање мерка за бесплатен престој на деца на самохрани родители во детските градинки
Среда, 14 Март 2018 12:58

prestoj-gradinka-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, ја промовираше мерката за бесплатен престој на деца на самохрани родители во детските градинки, која беше дел од предизборните ветувања.

Повеќе...
 
Одбележување на 75 годишнината од депортацијата на штипските Евреи
Недела, 11 Март 2018 13:00

deportacija-Evrei-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски учествуваше во одбележувањето на 75 годишнината од депортацијата на штипските Евреи во фашистичките логори. На одбележувањето присуствуваа претставник од Еврејската заедница, г-дин Пепо Леви, д-р Кирил Барбареев, проф. Марија Иванова, градскиот хор „Штип“ под диригенство на м-р Ивана Ѓурѓевиќ, владината и собраниската делегација.

Повеќе...
 
Доделени грантови за основни човекови потреби во Македонија
Петок, 09 Март 2018 13:19

grantovi-covekovi potrebi-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, присуствуваше на свеченост по повод потпишување на договори за доделување грантови од Јапонија. Амбасадорката на Јапонија, Кеико ханеда, потпиша договори во вредност од 428.000 евра со девет јавни институции од Македонија.

Повеќе...
 
Чествување на Меѓународен ден на жената
Четврток, 08 Март 2018 12:28

8-mart-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски го чествуваше меѓународниот ден на жената – Осми март, при што учествуваше на полагање на цвеќе пред спомен обележјето на народната хероина Вера Циривири Трена во кругот на детската градинка „Вера Циривири Трена“.

Повеќе...
 
Јавен повик за доделување финансиска поддршка на проекти на здруженија и фондации од Буџетот на Општина Штип
Четврток, 01 Март 2018 13:28

opstina-stip-zgrada-3Како што јавноста е веќе запознаена, во буџетот на Општина Штип за 2018 година има ставка за доделување финансиска поддршка на проекти од здруженија и фондации, којашто изнесува 1.200.000 денари.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следно > Крај >>

Страница 23 од 32

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Август 2019
П В С Ч П С Н
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize