Дома Настани
Настани
Штипската Клиничка болница доби донација од 200.000 евра
Четврток, 23 Ноември 2017 14:09

bolnica-1Клиничка болница-Штип доби нова донација во опрема и помагала во вредност од 200.000 евра, а која ја обезбеди шведската Невладина организација „Хенд Тил Хенд“, преку брачниот пар Розенгрен. Марија Розенгрен вели дека ова е четврта донација, а се заблагодари на градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски кој се ангажирал за да донацијата пристигне побргу во болницата.

Повеќе...
 
Протоколарна средба на градоначалникот на Штип со Министерот за Култура
Среда, 22 Ноември 2017 13:54

Kultura-sredba1Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски вчера попладне го посети Штип и оствари низа работни состаноци со претставници на институциите од областа на културата во градот кои се во надлежност на министерството.

Повеќе...
 
На седница во Штип, конституиран новиот состав на Советот на градоначалници на ИПР
Вторник, 21 Ноември 2017 12:37

IPR-2 resizeДенес во Општина Штип се оддржа седница на Советот на градоначалници при Источниот-плански регион. Едногласно, градоначалниците од 11 општини на истокот, з анов претседател на Советот на градоначалници го избраа градоначалникот на Кочани, Николчо Илиев:

Повеќе...
 
Општината и здруженијата „Сплотени срца“ и „5 до 12“ ќе работат на проект за Регионален центар за рехабилитација на деца со посебни потреби
Вторник, 21 Ноември 2017 12:15

centar2 resizeПретставници на здруженијата „Сплотени срца“ и “5 до 12“ денес имаа прва официјална средба со градоначалникот на Штип, Благој Бочварски. Тие ги пренесоа своите барања и предлози со кои ќе се помогне на оваа категорија на граѓани. Побараа утврдување на локација на која ќе се гради Регионален центар за рехабилитација на деца со посебни потреби со можност прво да се пронајде постоечки објект кој би бил преадаптиран за оваа намена:

Повеќе...
 
Градоначалникот Бочварски престојуваше во посета на градот Копер во Словенија
Вторник, 21 Ноември 2017 12:01

Koper-Slo-1Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски за викендов беше во посета на градот Копер во Р.Словенија. Тој остварил средба со градоначалникот на Копер при што разговарал за искуствата во делот на спортот, но и за проекти кои ќе донесат заштеда на енергијата во локалните иснтитуции.

Повеќе...
 
Средба на градоначалникот и претседателот на Советот со Центарот за управување со кризи
Четврток, 16 Ноември 2017 11:31

cuk1Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски и претседателот на Советот, Јане Миланов денес имаа средба со претставници на Центарот за управување со кризи за Штип и Карбинци. Ова е прва средба со цел запознавање на новата локална самоуправа со надлежностите на ЦУК:

Повеќе...
 
Градоначалникот Бочварски лично донираше 30.000 денари за лекување на малата Валерија
Вторник, 14 Ноември 2017 13:54

BBocvarski izjavaШтип деновиве пулсира во знакот на хуманоста и солидарноста, собирајќи средства за малата Валерија која има итна потреба од операција за што се потребни 40.000 евра. Во акцијата денес се вклучи и локалната самоуправа а ново именуваниот градоначалник Благој Бочварски и лично донираше на сметката за Валерија:

Повеќе...
 
Средба на градоначалникот на Штип со Ректорот на штипскиот Универзитет
Понеделник, 13 Ноември 2017 13:28

sredba-rektor01Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски денес имаше средба со ректорот на штипскиот универзитет „Гоце Делчев“, д-р Блажо Боев. Средбата е со цел воспоставување на нови можности за соработка меѓу двете институции:

Повеќе...
 
Средба на градоначалникот со наградените борачи на БК Балканец како дел од селекцијата на првенството во Словенија
Понеделник, 13 Ноември 2017 13:08

boraci1 resizeГрадоначалникот на Штип, Благој Бочварски денес оставри средба со учесниците на балканскиот шампионат во борење кој се оддржа во Словенија.Како што е познато,

Македонија е балкански шампион во екипна конкуренција на Балканското првенство за деца и кадети во Мурско Собота во Словенија. Македонските борачи освоија 2 златни, 3 србрени и 3 борнзени медали.

Повеќе...
 
Градоначалникот Бочварски на средба со претставници на ООУ „Славејко Арсов“ за добиено зелено знаме
Понеделник, 13 Ноември 2017 11:31

zname1 resizeООУ „Славејко Арсов“ минатиот петок во Скопје доби зелено еко-знаме како резултат на постигнување на еколошки успеси и постигнување на стандарди во оваа област. Тоа беше повод денес да имаат средба со градоначалникот на Штип, Благој Бочварски.Како што беше кажано зеленото знаме е резултат на многу активности во областа на екологијата, поаѓајќи од еко-акциите па се до замена на прозорци, врати, поставување на штедливи чешми и друго.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следно > Крај >>

Страница 16 од 26

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Август 2018
П В С Ч П С Н
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize