Дома Настани
Настани
Почна изградбата на новата клиничка болница во Штип - најважниот проект за источна Македонија
Петок, 04 Март 2016 10:26

bolnica-04032016-1Почна изградбата на новата клиничка болница во Штип. Ќе биде најголема капитална инвестиција во македонското здравство и според здравствените власти ќе ги помести стандардите во регионот. Новиот објект ќе биде на површина од 34 000 метри квадратни и неговата изградба ќе чини 30 милиони евра. Со опремата инвестицијата ќе изнесува 56 милиони евра. Како најголем владин проект во здравствотои ветување пред граѓаните, на денешното поставување на камен темелникот присуствуваа премиерот, министри, пратеници, лекари.

Повеќе...
 
75 физички лица од Штип во категоријата домување добија над 2.2 милиона денари за поплавите од лани
Вторник, 01 Март 2016 12:24

poplaviОпштина Штип заврши со уплатата на средства по основ на обештетување од ланските поплави, за дел од оштетените субјекти, кои се добиени од Владата на Република Македонија.

Конкретно, станува збор за исплата на 2.241.010 денари кои се поделени во зависност од проценката на 75 физички лица во категоријата домување.

Повеќе...
 
Романскиот амбасадор престојуваше во официјална посета на Штип
Понеделник, 29 Февруари 2016 10:26

rom-ambas-29022016-1Штип се потврдува како конзулски град. По Летонија и Естонија, почесен конзулат ќе отвора и Романија:

„Ние сме овде за да помогнеме во економската соработка помеѓу двете држави и исто така имаме и можност за развивање на стопанството“, вели Штерјо Наков, почесен конзул на Романија во Македонија.

Повеќе...
 
Штип: Промовиран патот до село Пухче - На свеченоста и Министерот за транспорт, Мисајловски
Понеделник, 22 Февруари 2016 08:20

puhce-22022016-1Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски и градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев денеска свечено го пуштија локалниот пат до штипското село Пухче во должина од 2,2 километри. Мисајловски истакна дека остануваат да се изградат уште еден километар, со што комплетно ќе биде изграден овој локален пат.

Повеќе...
 
Штип, прв град во Европа за инвестирање на ниво на микро региони а меѓу десетте најдобри во ЈИЕ
Петок, 19 Февруари 2016 12:15

stip-invest-19022016-1Штип е меѓу десетте европски градови кои се најпривлечни за странски инвеститори бидејќи покажуваат најдобро разработени стратегии за нивно привлекување. Изборот го направил угледниот Фајненшал тајмс (Financial times) кој го рангира Штип на често место според развојните стратегии з анвестирање. Прв е хрватскиот град Иванец а по Штип се Јастребарско од Хрватска, Врање од Србија, Јелгава од Латвија и Тарту од Естонија. Извештајот има над 45 страници и се однесува за 2016/2017 година.

Повеќе...
 
Оддржана седница на Совет на Општина Штип
Среда, 17 Февруари 2016 12:13

sovet-opstina-stip-2Вчера се оддржа 39.тата седница на Советот на Општина Штип.Усвоени се Предлог-Одлуките за донесување измена и дополнување на ДУП за дел од центар, дел од УБ1, дел од УМ 1 и 2 површина на опфат (2,70 ХА)-Општина Штип, за донесување на измена и дополнување на ДУП за дел од УЕ 36 (7,4ха) и за усогласување на измена и дополнување на ДУП за дел од индустриска зона „СЕВЕР” (поранешен Прогрес)-Општина Штип.

Повеќе...
 
Уреден просторот околу Мултимедијалниот центар
Петок, 12 Февруари 2016 09:31

multimed-centar-12022016-1Се уредува просторот околу мултимедијалниот центар во Штип. Местата кои до скоро беа мини диви депонии, сега се трансформирани во три паркови површини:

- Насадени се многу цвеќиња, така што граѓаните ќе можат да видат како изгледа овој парк во сите четири годишни времиња - рече Игно Иванов, технички диржектор на ЈП „Исар“ - Штип.

Повеќе...
 
Преслушани 46 пристигнати песни за Макфест 2016
Среда, 10 Февруари 2016 09:52

Makfest-10022016Со преслушување на композициите, започнаа подготовките за 31-то издание на Макфест. Комисијата составена од 13 члена преслуша 46 пристигнати композиции и од нив

да ги одбере најдобрите кои ќе бидат изведени на макфестовската сцена:

- Ќе се одржат две полуфинални вечери на кои ќе има по 15 изведувачи, а на финалната вечер ќе се отпеат 18 композиции - вели Љупчо Мирковски, директор на Макфест.

Повеќе...
 
13 Ромски семејства ќе добиваат по 3000 денари месечно од Општна Штип до решавање на станбеното прашање
Понеделник, 08 Февруари 2016 13:17

romi-08022016-1Денес во локалната самоуправа, градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев подели договори за парична донација за 13 Ромски семејства кои останаа без привремено сместување, откако во пожар изгореа нивните привремени живеалишта во старото нервно одделение во Штип. Тие ќе добиваат по 3000 денари месечно за покривање на трошоците за струја, вода и станарина:

Повеќе...
 
Општина Штип го одбележа денот на раѓањето на македонскиот великан Гоце Делчев
Петок, 05 Февруари 2016 14:19

goce-delcev-05022016-1 resizeВо штипско Ново Село, каде што учителствувал Гоце Делчев, денеска беа одбележани 144 години од неговото раѓање. Во дворот на Ректоратот на Универзитетот „Гоце Делчев“, каде што се наоѓа Спомен-релјеф и неговиот споменик, цвеќе положија градоначалникот на Штип прим.м-р Илчо Захариев, ректорот на УГД, проф.д-р Блажо Боев, делегации на институции кои го носат името на Делчев, претставници на Општинската организација на Сојузот на борци и на политички партии и други:

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 11 12 13 14 15 16 Следно > Крај >>

Страница 15 од 16

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Календар

Април 2017
П В С Ч П С Н
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize