Дома Настани
Настани
Почна уредување на локалитетот стара детска амбасада кај црквата Свети Илија во Штип
Понеделник, 29 Август 2016 10:06

ambasada-1Општина Штип и ЈП „Исар“ започнаа со уредување на локалитетот кај старата детска амабсада спроти црквата Свети Илија. Објектот со децении е напуштен и претставува наркоманско гнездо:

Повеќе...
 
Се асфалтира вториот дел од улицата „Вита Поп Јорданова“ во центарот на Штип
Петок, 26 Август 2016 12:19

ul-VPJ-1Започна асфалтирањето на вториот дел од улицата „Вита Поп Јорданова„ во центарот на Штип. Минатата година беше асфалтиран првиот дел, горниот крак од оваа улица, а ова лето истата се комплетира сопоставување на асфалт во долниот дел на сообраќајницата.

Повеќе...
 
Асфалтирана улица „Мара Минанева“ во населба Баби во Штип - Денес се асфалтира во село Драгоево
Четврток, 25 Август 2016 11:34

ul-m-minaneva02Вчера заврши асфалтирањето на улица „Мара Минанева“ во населба Баби во Штип. Инвестицијата е во вредност од 10.000 евра а изведувач беше „Ве груп“ од Радовиш.

- Во текот на денот или утре ќе започне асфалтирање на вториот дел од улица „Вита Поп Јорданова“ во центарот на Штип а во тек е асфалтирање на улиците во село Драгоево - изјави Драган Ристов, Советник за односи со јавност.

Повеќе...
 
Општинската награда „Ангел Караличев" од бугарскиот град Стражица доделена на НУ-УБ „Гоце Делчев" од Штип
Понеделник, 22 Август 2016 08:50

Biblioteka01НУ-УБ „Гоце Делчев“ од Штип е добитник на големо признание кое го доделува бугарскиот град Стражица. Општинската награда „Ангел Караличев“ и е доделена на штипската библиотека како резултат на успесите постигнати во изминатиот период. Наградата и беше врачена на делегација од Општината минатата недела на свеченост во Стражица, во која беше и директорката Милена Ристова-Михајловска:

Повеќе...
 
Пливачите од ПК „Челични“ на средба со градоначалникот на Штип
Петок, 19 Август 2016 11:30

Celicni03Младите пливачи и воедно членови на клубот „Челични“ од Штип денес имаа средба со градоначалникот на Штип, прим,м-р Илчо Захариев. Повод за средбата се постигнатите успеси од оддржаните летни маратони и освојување на медали и награди.

Повеќе...
 
Се реконструира спортската сала во штипското основно училиште „Ванчо Прќе“
Четврток, 18 Август 2016 12:33

vancoprke01Почна реконструкцијата на спортската сала во едно од најголемите и најстарите основни училишта во Штип. Директорката на  ООУ „Ванчо Прќе“ –Штип, Весна Ничева на прес-конференција истакна дека  од денеска се заменуваат прозорците , со цел учениците  да имаат современи услови за одржување на редовната настава по физичко образование и воспитание.

Повеќе...
 
Штип се подготвува за јубилејното, десетто издание на „Штипска Пастрмалијада 2016“ - Главни гости Ју група, Рибја Чорба и Здравко Чолиќ !
Вторник, 16 Август 2016 09:40

StipskaPastrmalijada2016-01Во Општина Штип во тек се подготовки за манифестацијата „Штипска пастрмалијада 2016“. Манифестацијата ќе се оддржи на 16, 17 и 18 септември на познатата локација кај крстосницата Дујле. Во врска со настанот денес се оддржа првата прес конференција на која беше објавен дел од програмата и изведувачите:

Повеќе...
 
Општина Штип со зголемен број на издадени градежни одобренија во 2016 во споредба со лани
Петок, 05 Август 2016 10:39

Stip-Meto resizeДо крајот на годината, Општина Штип ќе го надмине бројот на издадени градежни одобренија во споредба со претходната година.

- Во 2015 година издадени се 85 градежни одобренија за различна намена. Од оваа бројка, 30 се однесуваат на куќи, 25 на стопански објекти од кои по две се фарми и згради и околу 30 дозволи за доградби, надградби, идејни проекти, промена на инвеститор, линиски проекти, адаптации и друго - изјави Драган Ристов, Советник за односи со јавност.

Повеќе...
 
Првиот фитнес парк во Штип во завршна фаза - Поставени справите и реквизитите
Четврток, 04 Август 2016 11:32

fitnes1Од вчера, поставени се справите и реквизитите во првиот фитнес парк кој заеднички го прават Општина Штип и Агенцијата за млади и спорт. Вредноста на проектот е над 25.000 евра а средствата се обезбедени преку Агенцијата за млади и спорт:

Повеќе...
 
Промовирани асфалтираните улици во село Долани, Штипско
Среда, 03 Август 2016 11:13

Dolani01Градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев ги промовираше асфалтираните улици во штипското село Долани. На ден Илинден, жителоте добија комплет инфраструктура а општината гизаврши речиси сита активности во ова село при што се инвестирани над 10 милиона денари.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 11 12 13 14 15 Следно > Крај >>

Страница 13 од 15

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Календар

Ноември 2017
П В С Ч П С Н
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize