Дома Соопштенија
Соопштенија
Пписмена реакција на прес конференција на ОК ВМРО–ДПМНЕ Штип
Петок, 02 Март 2018 15:01

Почитувани,

Со жалење констатираме дека ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со старите манипулативни техники и ширење лажни вести со цел да ги измамат граѓаните.

Повеќе...
 
Писмена реакција на прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Среда, 28 Февруари 2018 15:08

Почитувани,

Општина Штип со индигнација ги отфрла неоснованите обвинувања од ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип и нивните недостоинствени ниски обиди да манипулираат со маката на децата со посебности и нивните родители.

Општина Штип излегува во пресрет на сите свои граѓани секогаш во рамки на овластувањата и секогаш согласно законите.

Повеќе...
 
Изложба „Ана Франк – историја за денес“ во ОМЦ „Киро Глигоров“ Штип
Понеделник, 19 Февруари 2018 16:17

opstina-stip-zgrada-4Патувачката изложба „Ана Франк – историја за денес“ на триесетина изложбени панели донесува бројни детали од животот на еврејското девојче и нејзиното семејство на крајот на Втората светска војна, но и го актуелизира прашањето за повторната појава на нацистичката идеологија во современиот свет.

Изложбата е остварена во склоп на проектот Хисторија, историја, повјест, а организатори се Младински образовен форум и Куќата на Ана Франк од Амстердам.

Повеќе...
 
Избор на градоначалникот Благој Бочварски за ко-претседавач на Делегација од РМ што ќе учествува во работата на ЗКК со ЕУ
Петок, 16 Февруари 2018 15:17

ko-pretsedavacВе известуваме дека денеска во просториите на ЗЕЛС се одржа првиот состанок на членовите на Делегацијата од Република Македонија кои ќе учествуваат во работата на Зaедничкиот консултативен комитет (ЗКК) со Европската Унија. Делегатите се запознаа со начинот на работа и значење на ЗКК, како и со реализираните и идни програмски активности.

Повеќе...
 
Заклучоци од прва средба на УО на Солидарен Фонд
Среда, 14 Февруари 2018 15:42

Денеска се одржа првата средба на претставниците на повеќе релевантни субјекти во Управниот Одбор на Солидарниот Фонд, којшто се формира по иницијатива на градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски. По покренувањето иницијатива за формирање ваков фонд, Општина Штип стапи во контакт со невладини организации коишто имаат искуство во оваа област и отвори соработка со нив. Како резултат од таа соработка беше донесена одлука да се формира Управен Одбор на Солидарен Фонд, во којшто ќе учествуваат претставници на повеќе субјекти.

Повеќе...
 
Писмена реакција на прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Вторник, 13 Февруари 2018 14:37

Почитувани,

Со жалење констатираме дека од ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип немаат капацитет да ги напуштат политиките на деструкција, блокади и ширење лажни вести.

Фактите за одличното работење на новата локална власт е невозможно да бидат оспорени, бидејќи граѓаните ги чувствуваат позитивните придобивки.

Повеќе...
 
Одбележување сто дена од преземање на локалната власт
Петок, 09 Февруари 2018 14:41

opstina-stip-zgrada-4Почитувани,

На 11 февруари 2018 година навршуваат сто дена од преземањето на локалната власт од страна на градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски.

По тој повод, Општина Штип организира настан на којшто ќе биде промовирана брошура којашто претставува резиме на изминатите сто дена и сите активности коишто биле реализирани или започнале со реализација.

Повеќе...
 
Писмена реакција на прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Петок, 09 Февруари 2018 14:01

Почитувани,

Со жалење констатираме дека од ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип се обидуваат со лажни вести и неосновани напади да ги манипулираат граѓаните на Општина Штип.

На 11 февруари 2018 година навршуваат сто дена од преземањето на локалната власт од страна на градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски.

По тој повод, Општина Штип организира настан на којшто ќе биде промовирана брошура којашто претставува резиме на изминатите сто дена и сите активности коишто биле реализирани или започнале со реализација. Промоцијата на сработеното во првите сто дена власт ќе се случи во понеделник, на 12 февруари 2018 година, во голема сала на Општина Штип со почеток во 12 часот. На овој настан поканети се сите наши сограѓани.

Повеќе...
 
Честитка по повод празникот Богојавление – Водици до верниците од православна вероисповед
Четврток, 18 Јануари 2018 14:37

opstina-stip-zgrada-3Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, за големиот христијански празник Богојавление – Водици, до митрополитот на Брегалничката Епархија, Иларион, и до сите верници од православна вероисповед упати честитка, во која се вели:

Повеќе...
 
Информирање на јавност во врска со постапка за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти
Четврток, 11 Јануари 2018 12:18

stip1Согласно Закон за изменување на Законот за постапување со бесправно изградени објекти („Службен весник на РМ90/17“) на ден 03.01.2018 г., стапени се на сила последните измени во постапката за утврдување правен статус на бесправни објекти кои се однесуваат на продолжување на одредени рокови за дополнување на веќе поднесените барања и предвидуваат нови рокови за поднесување нови барања.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Следно > Крај >>

Страница 8 од 9

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Ноември 2019
П В С Ч П С Н
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize