Дома Соопштенија
Соопштенија
Честитка од градоначалникот на Штип по повод Националниот ден на Власите
Понеделник, 23 Мај 2016 15:20

ilco-zaharievПочитувани претставници на Влашката заедница во Штип и Македонија,

Како градоначалник, во име на сите граѓани на град Штип Ви го честитам Националниот ден на Власите во Република Македонија.

На 23-ти мај 1905 година, турскиот султан Абдул Хамид Втори, за прв пати ги призна Власите како посебен народ, со право да се образуваат на својот мајчин јазик, да имаат право на одржување на богослужба на влашки јазик, да публикуваат книги и списанија на влашки јазик и друго.

Повеќе...
 
УСЛОВИ ЗА ДОБИВАЊЕ МЕСТА НА КОИ МОЖАТ ДА СЕ ИСТАКНУВААТ ИЗБОРНИ ПЛАКАТИ
Вторник, 17 Мај 2016 11:35

izbori-2016Врз основа на член 78 став 5 од Изборниот законик („Службен весник на РМ“, број 40/06, 136/06, 44/11, 51/11, 142/12, 31/13, 34/13, 14/14, 32/14-пречистен текст, 196/15 и 35/16) и член 2 став 2 од Одлуката за утврдување на  местата на кои можат да се истакнуваат изборни плакати („Службен гласник на Општината Штип“, број 09/06), Градоначалникот на Општина Штип, на 12.05.2016 година утврди

Повеќе...
 
Честитка од градоначалникот на Штип по повод Велигден 2016
Четврток, 28 Април 2016 11:28

VELIGDEN 2016-GRADONACALNIK-STIP resizeПочитувани сограѓани,

Ја користам оваа прилика да Ви ги честитам претстојните Велигденски празници. Им го честитам празникот на сите свештеници од Брегалничката епархија, на монаштвото од Лесновскиот манастир и на сите оние кои го чекаат најрадосниот празник на Христијанството.

Повеќе...
 
Известување за превентивна дератизација против глодари (стаорци)
Понеделник, 25 Април 2016 08:10

deratizacija resizeЗаради заштита на населението од заразни болести предизвикани од глодари (стаорци), Општина Штип на ден 26.04.2016 год. (Вторник) ќе спроведе превентивна дератизација на канализационите шахти на територијата на општина Штип преку овластена фирма, со цел уништување на глодарите (стаорците). Дератизацијата ќе се врши во периодот од 17 до 21 часот попладне.

Повеќе...
 
Повик за доставување на идеи за урбанистички планови
Вторник, 19 Април 2016 08:17

opstina-stip-adresaОпштина Штип Локална самоуправа Врз основа на Член 21 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Службен бесник на РМ бр.199/2014, 42/2015, 44/2015),

Градоначалникот на Општина Штип го донесува следното:

С О О П Ш Т Е Н И Е

Се известуваат граѓаните и правните лица на територија на Општина Штип дека се распишува:

Јавен повик за доставување на иницијативи за изработка на Урбанистички планови

Повеќе...
 
Честитка од градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев по повод 7.април – Денот на здравјето
Четврток, 07 Април 2016 09:33

den na zdravje-070420167-ми април, Светскиот ден на здравјето, е една од најдобрите прилики да се зголеми свеста за глобалните здравствени приоритети, и воедно да се нагласи важноста за инвестирањето во здравствената инфраструктура која може да се спротивстави на опасностите и ќе им пружи услуги на неодложните потреби на луѓето. Од тој аспект, заложбите на Владата на Р.М за модернизирање на здравствениот сектор се од особена важност за Македонија а секако и за Штип, бидејќи тоа е еден од најважните столбови на кои почива една држава.

Повеќе...
 
Известување за спроведување на ларвицидна дезинсекција
Среда, 30 Март 2016 09:01

dezinsekcijaНа ден 31.03.2016 год. (Четврток) Општина Штип преку овластена фирма, на територијата на општината Штип ќе спроведе ларвицидна дезинсекција со цел уништување на ларвите на комарците. Третирањето ќе се врши во периодот од 10 до 15 часот.

Повеќе...
 
Честитка од градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев до сите верници од христијанска католичка вероисповед кои го прославуваат Христовото Воскресение – Велигден
Петок, 25 Март 2016 09:52

Ilco Zahariev-3Велигден е празник, кој е длабоко вкоренет и почитуван меѓу христијаните. По Христовото раѓање, тоа е најважниот христијански празник.

Тој не потсетува на бесконечната божја милост за човекот и пораката пратена од Христос, низ милениумите до денес, со која ни го пренесува неговото учење за пожртвуваност, праведност, чесност и добрина кои треба да бидат водилка во нашето дејствување на земјата.

Повеќе...
 
Известување за легализација на објекти
Понеделник, 21 Март 2016 10:59

opstina zgradaОпштина Штип ги известува сите граѓани на Штип дека одлуката на Владата на Р.М за продолжување на рокот за легализација на бесправно изградени објекти (дивограби) се однесува на објектите кои се изградени до 3 март 2011 година.

Повеќе...
 
Честитка по повод 8 МАРТ од градоначалникот на Штипприм. М-р Илчо Захариев
Вторник, 08 Март 2016 11:17

CESTITKA-GRADONACALNIK-8MART2016-1 resizeПочитувани сограѓанки, штипјанки...

Осми март не е само меѓународен ден на жената, туку и ден кој не потсетува дека секојдневно треба да работиме на воспоставувањето на еднаквите можности меѓу двата пола.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 Следно > Крај >>

Страница 4 од 5

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Јуни 2018
П В С Ч П С Н
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize