Дома Соопштенија
Соопштенија
Повик за доставување на идеи за урбанистички планови
Вторник, 19 Април 2016 08:17

opstina-stip-adresaОпштина Штип Локална самоуправа Врз основа на Член 21 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Службен бесник на РМ бр.199/2014, 42/2015, 44/2015),

Градоначалникот на Општина Штип го донесува следното:

С О О П Ш Т Е Н И Е

Се известуваат граѓаните и правните лица на територија на Општина Штип дека се распишува:

Јавен повик за доставување на иницијативи за изработка на Урбанистички планови

Повеќе...
 
Честитка од градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев по повод 7.април – Денот на здравјето
Четврток, 07 Април 2016 09:33

den na zdravje-070420167-ми април, Светскиот ден на здравјето, е една од најдобрите прилики да се зголеми свеста за глобалните здравствени приоритети, и воедно да се нагласи важноста за инвестирањето во здравствената инфраструктура која може да се спротивстави на опасностите и ќе им пружи услуги на неодложните потреби на луѓето. Од тој аспект, заложбите на Владата на Р.М за модернизирање на здравствениот сектор се од особена важност за Македонија а секако и за Штип, бидејќи тоа е еден од најважните столбови на кои почива една држава.

Повеќе...
 
Известување за спроведување на ларвицидна дезинсекција
Среда, 30 Март 2016 09:01

dezinsekcijaНа ден 31.03.2016 год. (Четврток) Општина Штип преку овластена фирма, на територијата на општината Штип ќе спроведе ларвицидна дезинсекција со цел уништување на ларвите на комарците. Третирањето ќе се врши во периодот од 10 до 15 часот.

Повеќе...
 
Честитка од градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев до сите верници од христијанска католичка вероисповед кои го прославуваат Христовото Воскресение – Велигден
Петок, 25 Март 2016 09:52

Ilco Zahariev-3Велигден е празник, кој е длабоко вкоренет и почитуван меѓу христијаните. По Христовото раѓање, тоа е најважниот христијански празник.

Тој не потсетува на бесконечната божја милост за човекот и пораката пратена од Христос, низ милениумите до денес, со која ни го пренесува неговото учење за пожртвуваност, праведност, чесност и добрина кои треба да бидат водилка во нашето дејствување на земјата.

Повеќе...
 
Известување за легализација на објекти
Понеделник, 21 Март 2016 10:59

opstina zgradaОпштина Штип ги известува сите граѓани на Штип дека одлуката на Владата на Р.М за продолжување на рокот за легализација на бесправно изградени објекти (дивограби) се однесува на објектите кои се изградени до 3 март 2011 година.

Повеќе...
 
Честитка по повод 8 МАРТ од градоначалникот на Штипприм. М-р Илчо Захариев
Вторник, 08 Март 2016 11:17

CESTITKA-GRADONACALNIK-8MART2016-1 resizeПочитувани сограѓанки, штипјанки...

Осми март не е само меѓународен ден на жената, туку и ден кој не потсетува дека секојдневно треба да работиме на воспоставувањето на еднаквите можности меѓу двата пола.

Повеќе...
 
Честитка по повод 8 МАРТ од претседателот на советот д-р Влатко Миташев
Вторник, 08 Март 2016 11:08

CESTITKA-SOVET8MART2016-1 resizeПочитувани претставнички на понежниот пол,

драги сограѓанки...

Ова е време кога капацитетот и интелектот на жената се покажува во секој сегмент на општественото живеење. Не постојат професии и обврски во кои жената денес не може да биде рамноправна со претставниците на посилниот пол, па дури и поуспешна, докажувајќи дека паднаа стереотипите и предрасудите за можностите и потенцијалите на жените.

Повеќе...
 
Известување до младите за проектот на Владата за куќи и за нелегалното градење
Вторник, 23 Февруари 2016 11:16

placevi-23022016-1 resizeСе известуваат сите млади до 35 години без оглед на брачниот статус, дека согласно проектот на Владата за куќи за млади брачни парови, Општина Штип на неколку локации изготвува урбанистичка документација за изградба на 1000 куќи со површина од 300 до 350 м/2 и цена од 1 евро за м/2. Тоа значи дека една куќа во просек би чинела од 300 до 350 евра и за неколку месеци се очекува локациите да бидат објавени за продажба.

Повеќе...
 
Апел за запирање на незаконски градежни дејствија
Понеделник, 22 Февруари 2016 13:17

stip-isarИмајќи во предвид дека се ближи пролетта, период кога вообичаено започнува градежната сезона, Општина Штип ги известува сите граѓани кои планираат да градат објекти или планираат доградби и надградби пред почетокот на градежните зафати задолжително да ги обезбедат потребните документи и градежни одобренија за вакви активности.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 Следно > Крај >>

Страница 3 од 3

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Март 2018
П В С Ч П С Н
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize