Дома Соопштенија Честитка по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“
Честитка по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“
Четврток, 23 Мај 2019 14:01

Blagoj BocvarskiГрадоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски упатува честитки по повод 24 мај- Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, во која се вели:

„Ми претставува особена чест и задоволство да го честитам претстојниот празник Кирил и Методиј“ – Денот на сесловенските просветители.

Борбата на светите апостоли, браќата Кирил и Методиј немала само просветителска кауза, туку претставува и политичко-културолошка борба и силна одбрана против асимилацијата.

Освојувањето на правото на јазик и писмо значело да добивање културно-историски печат и идентитет.

Затоа Кирил и Методиј се сметаат за духовни и просветни градители, тие се творци кои ги поставија темелите на традицијата кои денешните просветни работници пожртвувано и секојдневно ја продолжуваат низ генерациите што доаѓаат.

Нека ни е честит 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј,“ стои во честитката од градоначалникот Бочварски.

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Август 2020
П В С Ч П С Н
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize