Дома Соопштенија Писмена реакција на денешната прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Писмена реакција на денешната прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Вторник, 26 Февруари 2019 14:43

opstina-stip-zgrada-3Ја информираме јавноста дека, по истекот на 3 месеци (согласно член 82 став 2) на вработените на определено работно време во образованието, им се продолжи договорот за вработување со анекс договор до распишување на јавен оглас.

Бидејќи согласностите од Министерство за образование и наука се добиени со распишување на претстојните редовни претседателски избори, секое училиште достави барање до Антикорупциска комисија, да даде мислење за распишување на јавен оглас.

Секое училиште ќе постапува според добиеното мислење од Антикорупциска комисија.

Бидејќи настапот и прес конференцијата на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип се секогаш неосновани и неаргументирани, ДА, се согласуваме надлежните институции да ја утврдат фактичката состојба.

За ваша информација локалната власт предводена од СДСМ работи согласно Законот и прописите.

Наместо ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип да се занимава и да го троши времето со ширење на дезинформации и неосновани обвиненија, за промена би било добро да се заблагодари и да ги пофали инвестициите во образованието, подобрените услови за учење и одржување на настава.

За една година Општина Штип и Министерство за Образование и наука со заштеди и домакинско работење, само во основното образование во Штип инвестираа 15 милиони денари што за ВМРО-ДПМНЕ за 8 години локална власт беше мисловна именка.

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Мај 2019
П В С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize