Дома Соопштенија Најава на воведување привремена измена на режим на сообраќај заради централна прослава на Денот на Европа во Штип
Најава на воведување привремена измена на режим на сообраќај заради централна прослава на Денот на Европа во Штип
Четврток, 10 Мај 2018 15:35

opstina-stip-zgrada-3Во сабота, на 12 мај, во нашиот град ќе се одржи централната прослава на Денот на Европа.

Заради организацијата и спроведувањето на активностите поврзани со оваа прослава, ги известуваме сите наши сограѓани дека на 12.05.2018 г. во периодот од 08:00 часот наутро до 00:00 часот на полноќ, се воведува измена на режим на сообраќај на ул. „Маршал Тито“, односно од спојот со ул. „Јосиф Ковачев“ кај т.н. Влашки мост до мостот кај хотел „Оаза“.

На наведената локација целосно се затвора сообраќајот за моторни возила, а ќе се одвива само пешачки сообраќај.

Прославата ќе започне во 12:00 часот со официјално отворање на ЕУ Паркот, којшто ќе биде лоциран на градскиот плоштад „Слобода“. На церемонијата на сечење лента ќе присуствуваат градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, како и претседателот на Влада, Зоран Заев, и Шефот на делегацијата на ЕУ, Самуел Жбогар.

Прославата ќе кулминира со концерт „Ѕвездите за ЕУ“, којшто ќе се одржи во ЕУ Паркот на плоштад „Слобода“, а ќе започне во 17:30 ч. На концертот ќе настапат музичарите Зоран Илиев, Brass Brothers и Тамара Тодевска.

Сите граѓани на Општина Штип и пошироко се поканети да присуствуваат на целодневната централна прослава

 

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Март 2019
П В С Ч П С Н
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize