Дома Соопштенија Повик за учество на трибина за новиот буџет на Општина Штип
Повик за учество на трибина за новиот буџет на Општина Штип
Вторник, 20 Декември 2016 09:17

stip1На 21 декември (среда) со почеток во 12:00 часот во Сала 1 на Општина Штип ќе се оддржи јавна расправа за најновиот предлог буџет на локалната самоуправа за 2016 година.

Традиционално, Општина Штип како и секоја година и овој пат ги повикува заинтересираните претставници на урбаните заедници, на невладиниот и приватниот сектор, здруженијата на граѓани и сите други заинтересирани да бидат дел од јавната расправа на која ќе бидат презентирани годишните програми за работа на јавните претпријатија како и на буџетот на Општината, со цел евентуални предлози да можат да бидат вметнати и со самото тоа да се овозможи нивна реализација, пред истиот да биде ставен на седница на Советот на Општина Штип.

Ова е воедно и дел од обврската која локалната самоуправа ја има преземено за да ги инфрмира граѓаните каде и како се трошат нивните пари а пред се во насока на отворено и транспарентно работење пред јавноста.

Од овие причини, упатуваме апел и повик до заинтересираните да бидат дел од јавната расправа и да дадат забелешки или сугестии за подобрување на буџетските ставки во интерес на граѓаните на Штип.

 

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Јули 2018
П В С Ч П С Н
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize