Дома Соопштенија
Соопштенија
Општина Штип со мерки за спречување на ширење на вирусот COVID-19
Понеделник, 16 Март 2020 17:02

opstina-stip-zgrada-3Почитувани сограѓани,

Во изминатите неколку денови, Општина Штип презеде конкретни мерки за спречување на ширењето на вирусот COVID-19. Имено, спроведовме превентивно миење и дезинфицирање на улиците, контејнерите и јавните простори, како и дезинфекција на градинките и некои основни училишта.

Повеќе...
 
Писмена реакција за набавка на возило за чистење снег
Понеделник, 03 Февруари 2020 15:16

ВМРО-ДПМНЕ до пред две години ја пустошеа и разграбуваа општината и заедно со јавните претпријатија ја оставија во минус од 9 милиони денари само за плати, 18 милиони денари долг на училиштата и над 10 милиони денари судски пресуди против општината, истите тие денеска прашуваат зошто ЈП „Стипион 2011“ набави половно возило за чистење снег.

Повеќе...
 
Писмена реакција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Штип
Понеделник, 03 Февруари 2020 14:53

ВМРО-ДПМНЕ ги користи младите за неосновани прес конференции се со цел замајување на јавноста.

Партијата којашто 8 години беше локална и 10 години централна власт и парите наместо во нови зелени површини ги инвестираше во споменици и барокни фасади денес се обидува да ја фрли црна дамка на фактот, дека Штип е еден од најчистите градови во државата.

Повеќе...
 
Писмена реакција на прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ
Четврток, 23 Јануари 2020 15:20

ВМРО-ДПМНЕ нема право да зборува за гасификација поради тоа што нивниот ефект во однос на гасификацијата за Штип е еднаков на НУЛА.

Општина штип инвестира во проектирање на гасификација преку три проекти, основен, идеен и инфраструктурен проект, нешто за што ВМРО-ДПМНЕ не ни знаеше дека воопшто треба да се прави.

Повеќе...
 
Честитка по повод празникот Богојавление – Водици до верниците од православна вероисповед
Недела, 19 Јануари 2020 10:35

Blagoj Bocvarski 02Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, за големиот христијански празник Богојавление – Водици, до митрополитот на Брегалничката Епархија, Иларион, и до сите верници од православна вероисповед упати честитка, во која се вели:

Повеќе...
 
Писмена реакција на прес конференција на ОК ВМРО-ДПМНЕ Штип
Вторник, 14 Јануари 2020 15:21

Вашата грижа за проблемите во градот ја видовме во изминатите 10 години, посебно што имавте два мандати да го санирате и овој но и многу други проблеми во општина Штип.

Општина Штип прави напори до големиот христијански празник Богојавление-Водици проблемот со колекторската цевка да биде саниран, нешто за што вие не се ни обидовте да го решите.

 
Честитка по повод празникот Божик
Вторник, 07 Јануари 2020 12:44

BlagojBocvarski02Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, по повод големиот христијански празник Рождество Христово Божиќ, до митрополитот на Брегалничката Епархија, Иларион, и до сите верници од православна вероисповед упати честитка, во која се вели:

Повеќе...
 
Новогодишно обраќање на градоначалникот Благој Бочварски
Вторник, 31 Декември 2019 08:18

Blagoj BocvarskiПочитувани штипјани,

Пред нас е Новата 2020 година – година на нови предизвици и нови успеси на нашиот град.

И во 2020 година ќе продолжиме да работиме како отворена Општина  на реализирањето на мноштво проекти кои ќе придонесат за дополнително зголемување на квалитетот на живеење во Штип.

Повеќе...
 
Јавна презентација и јавна анкета По предлог Локална урбанистичка планска документација КО Караорман
Вторник, 24 Декември 2019 15:36

СООПШТЕНИЕ

За организирање на јавна презентација и јавна анкета

По предлог Локална урбанистичка планска документација КО Караорман - вон градежен реон, КП бр. 557/1, Општина Штип со тех. бр. 17/19 , изработен од

ЈП “СТИПИОН 2011” Штип.

Опфатот е дефиниран :

  • Од север граничи со КП бр.620, КО Караорман - вон градежен реон
  • Од запад до граничи со КПбр. 558//1, КО Караорман - вон градежен реон
  • Од исток со КП бр.557/2 , КО Караорман - вон градежен реон
    • Од југ со КП бр. 558/1, КО Караорман - вон градежен реон Опфатот е со површина од 2,0ха.
Повеќе...
 
Продолжено работно време за два часа за ден на градот Св. Никола
Вторник, 17 Декември 2019 13:21

Врз основа на член 23 став 3 oд Законот за угостителска дејност и член 21 точка 35 од Статутот на Општина Штип, Советот на Општина Штип на седница одржана на 1 август 2012 годнина донесе     ОДЛУКА ЗА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ ЗА ДВА ЧАСА за ден на градот Св Никола(два дена).

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 10

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Март 2020
П В С Ч П С Н
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize