Дома Настани
Настани
Заврши триесет и третото издание на Макфест
Понеделник, 08 Октомври 2018 14:24

Makfest-2018-01Изминатиот викенд се одржа триесетитретото издание на најреномиран фестивал на забавни мелодии „Макфест“. 

Во четврток и петок, на двете полуфинални вечери, настапија по 16 изведувачи пред преполна сала во Центар за култура „Ацо Шопов“. Во сабота се одржа финалната вечер, на која настапија 20 изведувачи кои успеаја да се пласираат во финале по учеството на двете полуфинални вечери. 

Повеќе...
 
Свечена академија по повод Светски ден на учителот
Петок, 05 Октомври 2018 14:17

Book-OpenДенеска во големата сала во Општина Штип се одржа Свечена академија по повод Светскиот ден на учителот – 5 октомври. На оваа академија присуствуваа учители од повеќе средни и основни училишта во градот, претставници од Државен просветителен инспекторат, комисија за образование во рамките на Совет на Општина Штип, Биро за развој на образование, проректор и ректор на Универзитет „Гоце Делчев“ Штип и од други културно-образовни институции.

Повеќе...
 
Свечен почеток на „Макфест“ 2018
Четврток, 04 Октомври 2018 14:03

Makfest-otvoranje-01Денеска градоначалникот на Општина Штип,Благој Бочварски го означи почетокот на овогодинешното издание на „Макфест“ со традиционалното поставување на знамињата на платото пред хотел „Оаза“.

 Долгогодишната штипска традиција налага во октомври сите вљубеници во убавата и квалитетна македонска забавна музика, сите почитувачи на музичката уметност и убавите современи мелодии, да се соберат на едно место, овде, во нашиот град, и на сцената во Центарот за култура „Ацо Шопов“ да ги презентираат своите најнови музички креации.

Повеќе...
 
Увид во градежни активности на експресен пат Штип - Радовиш
Четврток, 04 Октомври 2018 13:21

Pat Stip-Radovish-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски, извршија увид во работата и градежните активности на експресниот пат Штип-Радовиш.

Изградбата на овој експресен пат започна во јуни годинава, а градежните активности се одвиваат со голем интензитет, заради што веќе се забележливи и видливи првите резултати од изградбата.

Повеќе...
 
Увид во работата на ново улично осветлување на различни локации во градот
Среда, 03 Октомври 2018 13:50

UlicnoOsvetluvanje-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски изврши увид во работењето на ново улично осветлување на различни локации во градот. Се работи на ново улично осветлување во населба Баби 6., на улиците 6 и 7, во населба Сењак кај објектот „Луна Комерц“ и во населба Блок 2000. На улиците во населба Баби изведувач на новото осветлување е Дигитал ДООЕЛ Струмица, а додека во населбите Сењак и Блок 2000 изведувач е ТМ ДОО – Штип.

Повеќе...
 
Прием на деца од основните училишта по повод Светската недела на детето
Среда, 03 Октомври 2018 13:11

Ucenici-NedelaNaDeteto-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски ги прими децата од основните училишта во Штип по повод Светската недела на детето. На средбата која се одржа во големата сала на Општина Штип присуствуваа околу 70 ученици од сите основни училишта во општина Штип кои му подарија на градоначалникот подароци изработени за време на часовите заедно со своите наставнички.

Повеќе...
 
Посета на двете детски градинки во општина Штип по повод Светскиот ден на детето
Вторник, 02 Октомври 2018 11:56

DenNaDeteto-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски по повод Светската недела на детето ги посети двете детски градинки во општина Штип, детската градинка „Астибо“ и детската градинка „Вера Циривири Трена“ каде во име на Општина Штип донираше поклони. Во детската градинка „Астибо“ се донираше аквариум,  додека во детската градинка „Вера Циривири Трена“ спортски реквизити за игра и забава на најмалите.

Повеќе...
 
Изградба на нов пристапен пат во викенд населба Суитлак
Петок, 28 Септември 2018 17:08

Suitlak-pat-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, оствари увид во изградбата на нов пристапен пат во викенд населбата Суитлак. Станува збор за барање од тамошните жители кое на градоначалникот на Општина Штип го доби за време на разговорите и средбите со граѓаните.

Повеќе...
 
Почеток на изградба на нова детска градинка во населба Сењак 4
Петок, 28 Септември 2018 15:00

NovaGradinka-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, оствари увид во почетокот на изградбата на детската градинка во населба Сењак. Станува збор за еден од најважните капитални објекти коишто градоначалникот Бочварски им ги вети на граѓаните во предизборието, а само десет месеци подоцна, после темелна и во целост правилна постапка, започнува изградбата на овој важен објект.

Повеќе...
 
Уредување тротоар кон Клиничка болница – Штип
Четврток, 27 Септември 2018 12:02

Trotoar-bolnica-01Градежната офанзива продолжува во секој дел од градот, а денеска се наоѓаме на улицата „Тодор Коларов“, на потегот кон Клиничка болница – Штип. Во овој дел во моментов екипите на ЈП „Стипион 2011“ работат на реконструкција на постоечкиот тротоар, кој беше во прилично лоша состојба.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 6 од 26

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Февруари 2019
П В С Ч П С Н
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize