Дома Настани
Настани
Промовирање мерка за бесплатен престој на деца на самохрани родители во детските градинки
Среда, 14 Март 2018 12:58

prestoj-gradinka-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, ја промовираше мерката за бесплатен престој на деца на самохрани родители во детските градинки, која беше дел од предизборните ветувања.

Повеќе...
 
Одбележување на 75 годишнината од депортацијата на штипските Евреи
Недела, 11 Март 2018 13:00

deportacija-Evrei-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски учествуваше во одбележувањето на 75 годишнината од депортацијата на штипските Евреи во фашистичките логори. На одбележувањето присуствуваа претставник од Еврејската заедница, г-дин Пепо Леви, д-р Кирил Барбареев, проф. Марија Иванова, градскиот хор „Штип“ под диригенство на м-р Ивана Ѓурѓевиќ, владината и собраниската делегација.

Повеќе...
 
Доделени грантови за основни човекови потреби во Македонија
Петок, 09 Март 2018 13:19

grantovi-covekovi potrebi-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, присуствуваше на свеченост по повод потпишување на договори за доделување грантови од Јапонија. Амбасадорката на Јапонија, Кеико ханеда, потпиша договори во вредност од 428.000 евра со девет јавни институции од Македонија.

Повеќе...
 
Чествување на Меѓународен ден на жената
Четврток, 08 Март 2018 12:28

8-mart-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски го чествуваше меѓународниот ден на жената – Осми март, при што учествуваше на полагање на цвеќе пред спомен обележјето на народната хероина Вера Циривири Трена во кругот на детската градинка „Вера Циривири Трена“.

Повеќе...
 
Јавен повик за доделување финансиска поддршка на проекти на здруженија и фондации од Буџетот на Општина Штип
Четврток, 01 Март 2018 13:28

opstina-stip-zgrada-3Како што јавноста е веќе запознаена, во буџетот на Општина Штип за 2018 година има ставка за доделување финансиска поддршка на проекти од здруженија и фондации, којашто изнесува 1.200.000 денари.

Повеќе...
 
Јавен оглас за изработка на идеен и основен проект за изградба на секундарна дистрибутивна гасоводна мрежа во Општина Штип
Среда, 28 Февруари 2018 10:40

gasovod-proekt-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, ја информираше јавноста дека во тек е јавниот оглас за изработка на идеен и основен проект за изградба на секундарна дистрибутивна гасоводна мрежа во Општина Штип со максимум 20.000 метри должина.

Повеќе...
 
Увид на сообраќајници во зимски услови
Понеделник, 26 Февруари 2018 15:03

soobrakjajnici-1Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, излезе на увид на состојбите во сообраќајот во градот во зимски услови.

Со паѓањето на првиот снег, дежурните екипи на ЈП „Стипион 2011“ во 16:00 часот излегоа на терен.

Повеќе...
 
Државно првенство во карате во Штип
Понеделник, 26 Февруари 2018 13:30

karate-1Во сабота се одржа државно сениорско првенство во карате во Штип, на коешто учествуваа натпреварувачи од вкупно 25 клубови.

На отворањето на првенството присуствуваше градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, којшто имаше свое обраќање пред присутните.

Повеќе...
 
Средба на градоначалникот Бочварски со претставници на USAID
Сабота, 24 Февруари 2018 14:06

USAID-1Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, денеска оствари средба со претставници на USAID, меѓу кои и помошник Администраторот на Бирото за Европа и Евро-Азија во USAID Вашингтон, Брок Бирман. Средбата се одржа во просториите на Општина Штип, а на неа присуствуваа и директорот на USAID во Македонија, Дејвид Атебери и директорот на Канцеларија за развој во USAID Македонија, Едвард Гонзалес.

Повеќе...
 
Отворање информативна сесија на ИНТЕРРЕГ ИПА Програма за прекугранична соработка
Среда, 21 Февруари 2018 12:36

INTERREG-IPA-1Денеска градоначалникот на Општина Штип ја отвори информативната сесија на објавениот втор јавен повик за прибирање предлог-проекти за ИНТЕРРЕГ ИПА Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Македонија и Република Бугарија.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следно > Крај >>

Страница 33 од 41

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Јануари 2020
П В С Ч П С Н
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize