Дома Настани
Настани
Градоначалникот на увид на изградба на тротоар на улица „Борис Крајгер“
Среда, 03 Јануари 2018 09:24

Boris Krajger-1Општина Штип и во овој празничен период продолжува со изградба и реконструкција на патната инфраструктура во градот.

Во моментов се одвиваат градежни активности во повеќе делови од нашиот град. Денеска се наоѓаме во населбата Сењак, каде сакаме да го посочиме вниманието на јавноста кон изградбата на нов тротоар на улицата „Борис Крајгер“, на потегот од спортската сала „Јордан Мијалков“ до крстосницата со булевар „Партизанска“.

Повеќе...
 
Градоначалникот во посета на првото родено бебе во 2018
Вторник, 02 Јануари 2018 08:20

prvo bebe-2Градоначалникот на Општина Штип го посети првороденото дете во 2018 година во штипската клиничка болница. Станува збор за ќеркичката на Ивана Постолова од Општина Карбинци, којашто се родила во 01:50 ч. по полноќ во новогодишната ноќ.

Повеќе...
 
Доделени наградите за најсупешни новогодишни декорации
Четврток, 28 Декември 2017 14:59

nagradi1Градоначалникот Благој Бочварски денес ги додели наградите за најдобри новогодишно украсени објекти. За потсетување, според одлуката на Комисијата, годинава наградени се:

Повеќе...
 
Средба на градоначалникот со претставници на дежурните служби за Нова година
Среда, 27 Декември 2017 14:46

dezurni-sluzbi-1Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски денес оствари средба со претставници на осум институции кои ќе имаат за задача да бидат дежурни за време на новогодишните и Божиќните празници, при што им врачи ваучер во поединечна вредност од 3000 денари:

Повеќе...
 
Општина Штип организира новогодишен базар „Новогодишна бајка“
Вторник, 26 Декември 2017 14:33

bajka-mala1Од денес до четврток, Општина Штип органзиира Новогодишен базар насловен како „Новогодишна бајка“. Настанот ќе се одвива на градскиот плоштад „Слобода“.

- По повод новогодишните празници оваа година решивме да им понудиме на

граѓаните на Штип нешто поинакво од досега.За таа цел го организиравме овој настан насловен како „Новогодишна бајка“.Ќе понудиме забава за сите возрасни групи, од најмалите до возрасните. На поставените штандови ќе се нудат чај, кафе, греено вино и производи и ракотворби од локални стопанственици.Исто така, оваа бајка има и хуманитарен карактер, за што ќе биде поставена и кутијата за донации за малиот Бојан Тасев.На оваа новогодишна бајка ќе земат учество сите основни училишта од општината, градинките, градскиот хор, студијата за модерен танц, локални пејачи. Акцентот го ставаме исклучиво на граѓаните на Штип.

Повеќе...
 
Градоначалникот во посета на училиштето во с.Шашаварлија и на увид на изградба на патот кон Кошево и Почивало
Вторник, 26 Декември 2017 14:19

kosevo1Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски денес беше во посета на училиштето во с.Шашаварлија. Тој ги посети учениците како дел од пред-новогодишните средби а потоа направи и увид на изградба на патот кон Кошево и Почивало:

Повеќе...
 
Градоначалникот Бочварски во посета на децата со посебни потреби во неколку образовни институции
Понеделник, 25 Декември 2017 13:58

posebni potrebi-1 resizeВо пресрет на Новогодишните празници градоначалникот на Штип, Благој бочаврски ги посети децата со посебни потреби во ОУ „Ванчо Прке“, Дневен центар за деца со аутизам, Дневен центар за деца со посебни потреби (Ново-Село), СДСУ „Искра“.

Повеќе...
 
Градоначалникот во посета на општина Гоце Делчев (Бугарија)
Петок, 22 Декември 2017 13:28

opstina-Goce Delcev-1Вчера делегација на Општина Штип предводена од страна на градоначалникот, Благој Бочварски, оствари посета на Општина Гоце Делчев во соседна Република Бугарија. Градоначалникот Бочварски оствари средба со Владимир Москов, којшто функцијата градоначалник на Гоце Делчев ја извршува 22 години.

Штипската делагација беше запознаена со актуелностите и состојбите во бугарската општина, а се разговараше за идни проекти кои двете Општини треба да ги реализираат заеднички.

Повеќе...
 
Усвоен буџетот на Општина Штип за 2018 година
Четврток, 21 Декември 2017 13:05

opstina-stip-zgrada-4На вчерашната седница на Советот на Општина штип, донесен е и буџетот на локалната самоуправа за идната година.

Вкупниот буџет на Општина Штип за 2018 година е проектиран на сума од 942.425.000 денари, а основниот буџет изнесува 474.595.000 денари. Основната цел на буџетот е да ги намали непродуктивните трошоци и да обезбеди простор за реализација на политиките на новата локална власт. На тој начин ќе се обезбеди простор за мерки и проекти коишто ќе значат зајакнување на социјалната кохезија помеѓу граѓаните и зголемување на квалитетот на живот во нашата општина.

Во буџетот за 2018 година предвидено е реализирање на мноштво капитални проекти. На пример, капиталните инвестиции, коишто се најважен дел за развојот на градот, се позиционирани 180.000.000 денари.

Повеќе...
 
Претставен проектот „Предизвик за млади истражувачи“ во Општина Штип
Среда, 20 Декември 2017 12:38

Obrazovanie-rabotilnica-1Министерството за образование и наука и Фондот за иновации и технолошки развој распишаа јавен повик за финансирање на научно-истражувачки проекти во основните и средните училишта „Предизвик за млади истражувачи“. Овој проект денес во Општина Штип беше претставен на образовните работници од штипските училишта.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 31 32 33 34 35 36 37 Следно > Крај >>

Страница 32 од 37

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Ноември 2019
П В С Ч П С Н
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize