Дома Настани
Настани
Општина Штип успешно го реализираше планот за дезинсекција и дератизација за 2017 година
Среда, 23 Август 2017 07:28

dezinsekcija-stipОпштина Штип утре преку овластена фирма, на територијата на општината ќе спроведе тереистичка дезинсекција со цел уништување на комарците. Запрашувањето ќе се врши во периодот од 00 до 06 часот наутро, со апаратура за УЛВ ладно запрашување.

Повеќе...
 
Асфалтирање на улици во Света Недела
Понеделник, 21 Август 2017 09:11

ulici-sv-Nedela-1За време на викендот Општина Штип асфалтираше неколку помали улички во населбата Света Недела.

Претходно, беа инвестирани над 700.000 денари за асфалтирање на нов сет на улички во населбата Дузлачки ридАсфалтирање на улици во Света Недела

За време на викендот Општина Штип асфалтираше неколку помали улички во населбата Света Недела.

Повеќе...
 
Почеток на конструкција на пат до село Долани (делница гробишта - Новакова чешма)
Вторник, 25 Јули 2017 08:41

pat-Dolani-1Почна конструкцијата на патот до село Долани, прва фаза која се однесува на делницата „Градски гробишта-Новакова чешма“ во вкупна должина од 1.2 километри.

Проектот е финансиран преку ЕУ-ИПА грант за рурален развој во вредност од 120.000 евра. Проектот го аплицираше Општина Штип во Министерството за финансии пред две години по што истиот беше одобрен од ЕУ.

Повеќе...
 
Оддржана седница на Совет на Општина Штип
Четврток, 20 Јули 2017 12:00

sovet-opstina-stip-2Вчера се оддржа 55.тата седница на Советот на Општина Штип. Усвоена е Предлог-Одлука за проширување на средствата во Буџетот на Општина Штип за 2017 година, Предлог-Одлука за измена на распоредот на средствата во Буџетот на Општина Штип за 2017 година и Предлог-Одлука за давање согласност на ценовникот на АМД услуги дооел Штип за превоз на оштетени возила и возила во дефект од општинските и локалните патишта на Општина Штип.

Повеќе...
 
Оддржана седница на Комисија за статут и пропис
Вторник, 18 Јули 2017 13:02

opstina-stip-zgrada-4Вчера се оддржа 64.тата седница на Комисијата за Статут и прописи.Усвоени се Предлог-Одлуките за давање согласност за формирање паралелки со помал број на ученици во ООУ „Славејко Арсов“-Штип во учебната 2017/2018 година,во ООУ „Тошо Арсов и во СОУ „Славчо Стојменски, во ООУ „Ванчо Прке и согласност за формирање паралелки со помал број на ученици и формирање на комбинирана паралелка на турски јазик во ООУ „Гоце Делчев“-Штип во учебната 2017/2018 година.

Повеќе...
 
Оддржана комисија за финансирање и буџет
Вторник, 18 Јули 2017 12:40

opstina zgrada-2 resizeВчера се оддржа 64.тата седница на Комисијата за финансирање, буџет и локален економски развој.Усвоена е Предлог – Програма за изменување на програмата за активностите на Општина Штип од областа на спортот за 2017 година, потоа Предлог – Одлука за одобрување финансиски средства на ФК „Брегалница АД 2008” – Штип а на крајот додадена е и трета точка која е усвоена а се однесува на доделување на финансиски средства на БК „Балканец“.

 
Во Штип пуштена во употреба шестата „Кока Кола Активна зона“ на Пивара Скопје
Вторник, 18 Јули 2017 11:48

kola1Во штипската населба 8 ми Ноември вечерва свечено е пуштена во употреба „Кока Кола Активна зона“ , која е донација од македонска компанија Пивара Скопје и компанијата Кока Кола. Штипјани без разлика на возраста можат да рекреираат во зоната во која има поставено шест справи. Директорот за односи со јавност и комуникации на Пивара Скопје, Ламбро Патче истакна дека минатата година беа отворени пет, а годинава предвидено е отварање на уште пет вакви рекреативно спортски зони низ земјава.

Повеќе...
 
Исчистени 4 километри од коритото на река Брегалница
Четврток, 13 Јули 2017 14:44

bregalnica-cistenje

Општина Штип и градежната компанија „Бетон“-Штип завршуваат со чистењето на речното корито на реката Брегалница. Раководителот на Одделението за инспекциски надзор во Општина Штип , Тоше Ѓорѓиев на денешната прес-конференција информираше дека над четири километри од коритото на реката Брегалница се исчистени, отстранети се паднати дрвја, а на одредени места извршена е и регулација на реката согласно планот, но и законската обврска која ја имаат,   со цел да не се поплавуваат населби и земјоделски површини.

Повеќе...
 
,,Развој на компетенции за социјално претприемништво низ игра во Општина Штип” - Извештај за настан: ,,Обуки за социјално претприемништво преку игра“
Четврток, 13 Јули 2017 12:26

socijalno-pretpriemnistvo-1Настанот се одвиваше во два последователни денови почувајќи на 11.07.2017 и завршувајќи на 12.07.2017. Настанот беше одржан во просториите на општина Штип како дел од планираните настани во склоп на проектот Развој на компетенции за социјално претприемништво низ игра во Општина Штип. Предавачи и обучувачи беа Трајче Велковски и Бојан Јовановски. На настанот беа присутни 30 учесници на двата денови.

Повеќе...
 
Најавена инвестиција од 40.000 евра во штипското образование
Среда, 12 Јули 2017 09:15

stip1Во текот на летниот распуст Општина Штип ќе инвестира 40.000 евра во реконструкција на три основни училишта. Соња Николова од Одделението за обарзование во Општина Штип на денешната прес-конференција вели дека по изградбата на спортската училишна сала за ООУ „Славејко „Арсов“ во населбата Баби од страна на Владата и на Агенцијата за млади и спорт следен чекор е на општината да инвестира во греењето на салата.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 4 од 15

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Календар

Ноември 2017
П В С Ч П С Н
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize