Дома Настани
Настани
Увид во инфраструктурно уредување на краци од улици во Стар Караорман
Среда, 27 Јуни 2018 13:01

Karaorman-03Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, изврши увид во инфраструктурно уредување на краци од улици во населбата Стар Караорман. Станува збор за конечно инфраструктурно уредување и понуда на вистински квалитетна патна инфраструктура на нашите сограѓани од овој дел од градот, проект којшто се одвива во две фази. Во моментов тече првата фаза, којашто е фокусирана на ископување и тампонирање на улиците, а чијашто реализација чини 620.000 денари. Опфатени се 710 метри должина од улиците, односно 2000 m2.

Повеќе...
 
Триесет и трето издание на ШКЛ
Среда, 27 Јуни 2018 11:34

SKL2018-05Во петок започнува триесет и третото издание на најстарата културна манифестација во нашиот град - Штипско културно лето.

Повеќе...
 
Настан „На секое дете му треба семејство“
Вторник, 26 Јуни 2018 06:48

Semejstvo-02Денеска во Штип се одржа настанот „На секое дете му треба семејство“, којшто е дел од кампањата која има за цел да станат згрижувачи на деца без родителска грижа и да им овозможат да растат во безбедно и грижливо семејно опкружување исполнето со љубов.

Повеќе...
 
Реализирана посета на Општина Стражица во Република Бугарија за проект од Програмата „Европа за граѓаните“ финансиран од Европска Унија
Понеделник, 25 Јуни 2018 12:54

Strazhica-01Делегација од Општина Штип ја посети Општина Стражица и учествуваше во реализација на проектните активности од проект од Програмата „Европа за граѓаните“ финансиран од Европска Унија. Делегацијата ја сочинуваа:

Повеќе...
 
Средба со министер за транспорт и врски и доделување решенија за утврдување правен статус на бесправни објекти
Четврток, 21 Јуни 2018 12:22

TransportiVrski-04Денеска во посета на Општина Штип беше министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски, којшто оствари средба со градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, како и со претставници на општинската администрација.

Повеќе...
 
Средба со АРМ, Здружена Оперативна Команда
Четврток, 21 Јуни 2018 08:40

ARM-03Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, оствари средба со АРМ, Здружена Оперативна Команда, на којашто присуствуваа командантот на ЗОК бригаден генерал Павле Арсоски и началниците на секции. За време на средбата, градоначалникот ја презентираше Општина Штип и нејзините капацитети, додека бригадниот генерал Павле Арсоски зборуваше за присуството на АРМ на територијата на општина Штип, како и за соработката помеѓу АРМ и Општина Штип.

Повеќе...
 
Настан „Future of Europe Reload“
Среда, 20 Јуни 2018 14:23

FutureofEuropeReload-01Денеска Општина Штип учествуваше во проектот Future of Europe - Reload“. Настанот започна во 10:00 часот во ОМЦ „Киро Глигоров“ во Штип каде свое поздравно обраќање имаше градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, а потоа свое претставување имаа и градоначалниците од градовите од седум различни земји-членки во Европската унија и тоа од:Aksakovo(Бугарија), Setubal (Португалија), Ozarow Mazowiecki (Полска),Nughedu Santa Vittoria (Италија), Victoria (Романија), Monserrat (Шпанија).

Повеќе...
 
Обезбедена машина за ЈП „Исар“ Штип
Понеделник, 18 Јуни 2018 13:20

Masina-02ЈП „Исар“ Штип во изминативе неколку месеци работи домаќински и одговорно, во корист на граѓаните. Во само првото тромесечје од оваа година ЈП „Исар“ успеа да оствари заштеди во износ од 3.700.000 денари. Тие заштеди ЈП „Исар“ ги искористи за снабдување со ново возило – машина, којашто ќе биде искористена максимално за спроведување на сите важни активности на ова јавно претпријатие. Денеска беше промовирана новата машина во кругот на ЈП „Исар“.

Повеќе...
 
Делегација за Општина Стражица, Р. Бугарија
Понеделник, 18 Јуни 2018 07:59

opstina-stip-zgrada-3Како што јавноста веќе е известена, Општина Штип на десетти мај годинава оствари средба со претставници од Општина Стражица во Република Бугарија, на којашто беше договорено да се продлабочи соработката помеѓу нашите две општини. Оваа соработка ја продолжуваме со тоа што веќе утре Општина Штип испраќа своја делегација која ќе го претставува Штип кај нашите соседи.

Повеќе...
 
Информативен настан за програмата за финансиска поддршка на рурален развој за 2018 година
Четврток, 14 Јуни 2018 12:05

RuralenRazvoj-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, со поздравен говор го отвори информативниот настан за програмата за финансиска поддршка на рурален развој за 2018 година.

„Денеска се организира една презентација во врска со проектите коишто ги нуди Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство преку Агенцијата за рурален развој. Градоначалниците и претставниците на локалните самоуправи од регионот, претставниците од Центарот за развој на источен плански регион и сите служби коишто работат на оваа проблематика од општините од овој регион ќе можат да се запознаат подобро со мерките коишто се нудат за поддршка на руралниот дел од општините. Источниот плански регион има 11 општини и  голем број населени места коишто се рурални и затоа се особено важни овие мерки,“ истакна градоначалникот Бочварски.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следно > Крај >>

Страница 28 од 43

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Февруари 2020
П В С Ч П С Н
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize