Дома Настани
Настани
Претставен проектот „Предизвик за млади истражувачи“ во Општина Штип
Среда, 20 Декември 2017 12:38

Obrazovanie-rabotilnica-1Министерството за образование и наука и Фондот за иновации и технолошки развој распишаа јавен повик за финансирање на научно-истражувачки проекти во основните и средните училишта „Предизвик за млади истражувачи“. Овој проект денес во Општина Штип беше претставен на образовните работници од штипските училишта.

Повеќе...
 
Продолжи одбележувањето на Денот на градот Штип - Патрон на „Свети Никола“
Вторник, 19 Декември 2017 09:56

litija-1Општина Штип продолжи со реализација на програмата за одбележување на денот на градот, патронот на „Свети Никола“. Прво беше оддржана Света архиерејска литургија во соборниот храм „Свети Никола“   по што следеше Литија на релација: Соборен храм Св.Никола до градскиот плоштад каде беше извршено кршење на празничниот колач. Празнична беседа оддржа Митрополитот на Брегалничката епархија г.Иларион а свое обраќање имаше и градоначалникот на Штип, Благој Бочварски:

Повеќе...
 
Врачени наградите „19 декември“ и орденот „Свети Никола“ во Штип (ГАЛЕРИЈА)
Вторник, 19 Декември 2017 09:27

SvNikola-1Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски , во пресрет на одбележувањето на Денот на градот „19 декември“ и патрон на Штип „Свети Никола“, ги додели наградите „19 декември“ орденот „Свети Никола“. Највисокото одличје, орденот постхумно го доби починатиот и воедно прв претседател на независна Македонија, Киро Глигоров:

Повеќе...
 
Соопштени добитниците на наградите „19 декември“ – Орденот „Свети Никола“, постхумно за Киро Глигоров
Петок, 15 Декември 2017 08:06

19 dekemvri-dobitnici-1Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски , во прерсет на одбележувањето на Денот на градот „19 декември“ и патрон на Штип „Свети Никола“, денес ги објави имињата на добитниците на наградите и на орденот „Свети Никола“. Највисокото одличје, орденот го доби починатиот и воедно прв претседател на независна Макеоднија, Киро Глигоров:

Повеќе...
 
Градоначалникот имаше средба со американскиот амбасадор Бејли
Среда, 13 Декември 2017 14:51

Bejli1Градоначалникот на Штип, Благој Бочаврски денес имаше средба со Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли.Ова е прва посета на американскиот амбасадор на Штип по назначувањето на Бочаврски за градоначалник на Штип.

 

Тие двајцата разговараа за идната соработка со цел понатамошен развој на штип како центар на источна Македонија. По средбата со градоначалникот Бочаврски, амбасадорот Бејли замина на Универзитетот „Гоце Делчев“.

 

Повеќе...
 
Средба на градоначалникот Бочварски со претставници на Невладиниот сектор
Среда, 13 Декември 2017 14:42

NVO-01Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски оддржа прва средба со претставници на Невладините организации. Целта на средбата е да се воспостави соработка и да се разменат мислења околу можностите локалната самоуправа со средства од буџетот да финансира проекти од граѓанскиот и невладиниот сектор:

Повеќе...
 
Почеток на решавање на проблемот со бездомните кучиња – Опција за создавање на привремен стационар
Вторник, 12 Декември 2017 14:31

kucinjaПретставници на Општина Штип стапија во контакт со претставници на Здружението за заштита на животните „Живот“ со цел решавање на проблемот со прекумерна бројност на бездомните кучиња. Во моментов, во соработка со ЈП „Стипион“ и ЈП „Исар“ се разгледуваат можности за привремено решение како привремен стационар, којшто би можел да се наоѓа кај локацијата Новакова Чешма.

Повеќе...
 
Средба на градоначалникот Бочварски со претставници на СБМ-Штип
Вторник, 12 Декември 2017 14:17

borci1Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски денес оствари средба со претставници на Сојузот на борци-Штип предводени од претседателот Трендафил Атанасов.

Тие му дадоа поддршка на новиот градоначалник и му посакаа успех за време на неговиот мандат и воедно му подарија книга од Кирил Донски.

 

Повеќе...
 
Градоначалникот со обраќање на настанот „Караван за детство без пречки“
Понеделник, 11 Декември 2017 14:05

nastan-unicefВо организација на УНИЦЕФ, денес во НУЦК „Ацо Шопов“ се оддржа настанот „Караван за детство без пречки“ посветен на децата со посебни потреби. Настанот го поддржа и Општина Штип а свое обраќање имаше и градоначалникот на Штип, Благој Бочварски:

Повеќе...
 
Средба на градоначалникот Бочварски со Министерот Адеми
Среда, 06 Декември 2017 13:37

sredba-ademi1Градоначалникот на Штип Благој Бочварски, денес оствари средба со Едмонд Адеми, министер без ресор задолжен за дијаспората.

- Средбата е за реализација на наш проект, за отворање на канцеларија за соработка со дијаспората, низ цела Македонија. Штип е првата општина која ја посетуваме и со градоначалникот разговаравме за техничките и оперативните можности да се отвори канцеларија во Штип за сограѓаните кои живеат и доаѓаат во Штип - истакна министерот Адеми

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следно > Крај >>

Страница 28 од 32

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Август 2019
П В С Ч П С Н
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize