Дома Настани
Настани
Увид во градежни активности на нова улица во населба Баби
Петок, 16 Ноември 2018 13:10

Babi-NovaUlica-01Денеска градоначалникот на Општина Штип , Благој Бочварски изврши увид во градежните активности на нова улица во населба Баби. Се работи за пробивање на комплетно нова улица со должина од 105 метри, тампонирање и асфалтирање на

Повеќе...
 
Увид во градежни активности на крстосница кај Вита Поп-Јорданова
Вторник, 13 Ноември 2018 13:58

Krstosnica-V.P.Jordanova-01Денеска градоначлникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со директорот на ЈП „Стипион 2011“ извршија увид во градежните активности на крстосницата кај улиците Вита Поп-Јорданова и Борко Левата. Се работи за комплетно уредување на крстосницата за полесно движење на возачите. По завршените работни активности од страна на ЈП „Стипион 2011“ асфалтирањето ќе го изврши фирма, која ке ја добие јавната набавка.

Повеќе...
 
Осми ноември – Ден на ослободувањето на Штип
Четврток, 08 Ноември 2018 15:13

8-Noemvri-01Денеска, по повод Ден на ослободувањето на Штип – 8 ноември се одржаа низа настани. Во 09:45 часот се одржа концерт на Дувачки оркестар Проарт Штип пред спомен обележјето на Алеја на народни херои, каде пред споменикот на Михајло Апостолски се положи и цвеќе од страна на локалната самоуправа предводена од градоначалникот Бочварски, советници во Совет на Општина Штип предводени од претседателот на Совет, Јане Миланов и претставници од останати здруженија и политички партии.

Повеќе...
 
Резиме за една година локална власт на градоначалникот Благој Бочварски
Вторник, 06 Ноември 2018 13:24

Rezime-1GodinaBocvarski01Вчера градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски пред преполна сала на Совет во Општина Штип го презентираше резимето за проектите и настаните во изминатата една година локална власт. Бочварски придружуван од претседателот на Совет на Општина Штип, Јане Миланов и секретарот на Општина Штип, Соња Китанова ги презентираше започнатите и завршени проекти, започнатите капитални инвестиции во Општина Штип и сите настани и активности кои се одржуваа во овој период.

Повеќе...
 
Бушење и изградба на два бунари во локалитет Штипско езеро
Понеделник, 05 Ноември 2018 13:15

Bunari-StipskoEzero-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со директорот на ЈП „Исар“ извршија увид во работата на два нови бунари во локалитетот Штипско езеро. Се работи за инвестиција на ЈП „Исар“ во проширување на водоснабдителниот систем-бушење и изградба на два бунари со вкупна инвестиција од 2.771.453,00 денари.

Повеќе...
 
Камен-темелник на нова детска градинка во Сењак 4
Вторник, 30 Октомври 2018 14:29

Gradinka-Temelnik-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со заменик министерот за локална самоуправа, Дејан Павлески и претставници од Источен Плански регион присуствуваа на поставувањето на камен-темелникот на новата детска градинка во населба Сењак 4. Се работи за капитален проекто којшто после 30 години ќе го добијат граѓаните на општина Штип. Изградбата на оваа детска градинка со површина од 1498 м2 ќе чини 31.871.710 денари од кои 16.000.000 денари се обезбедени од ИПР, останатите од Општина Штип.

Повеќе...
 
Комисија за награди и признанија
Понеделник, 29 Октомври 2018 13:22

Blagoj BocvarskiДенеска во кабинетот на градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски се одржа Комисија за награди и признанија кои се доделуваат на 8 ноември, Ден на ослободување на општина Штип. Комисијата беше составена од советници во Совет на Општина Штип и претставници од Општина Штип. Се работи за награди кои се доделуваат секоја година на личности кои придонеле за својот град во различни области.

Повеќе...
 
Средба со бизнис сектор во врска со гасификацијата
Петок, 26 Октомври 2018 13:18

Gasifikacija-BiznisSektor-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со претставници од Општина Штип остварија средба со претставници од бизнис секторот на територија на општина Штип во врска со изработка на идејниот и основниот проект за гасификација на општина Штип.

Повеќе...
 
Нова машина за метење на јавно прометна површина
Четврток, 25 Октомври 2018 14:24

MashinaMetenje-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски даде изјава за медиуми во врска со ново купената машна за чисење на јавно прометна површина. Се работи за машина којашто ќе биде во сопственост на ЈП „Исар“ и ќе служи за чистење и уредување на јавно прометни повришини.

Повеќе...
 
Увид во асфалтирање на пристапен пат во Суитлак
Сабота, 20 Октомври 2018 14:30

Pat-Suitlak-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски изврши увид во асфалтирањето на пристапен пат до викен населбата Суитлак. Се работи за пат со должина од 1120 метри кој беше тешко пристапен за граѓаните кои живеат во тој дел од населбата Суитлак. Најповолниот економски оператор Ескаватори ќе изврши асфалтирање на овој пристапен пат.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следно > Крај >>

Страница 27 од 49

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Септември 2020
П В С Ч П С Н
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize