Дома Настани
Настани
Оддржана седница на комисија за култура
Петок, 10 Февруари 2017 14:43

komisija-kulturaВчера се оддржа 30.та седница на Комисијата за култура.Усвоен е Извештај за реализација на Програмата за одбележување на Денот на градот 19 Декември-Свети Никола 2016 и 93. Години од раѓањето на Ацо Шопов и Извештај за реализација на Програмата за култура на Општина Штип за 2016 година и Извештај за реализација на Годишната програма на Општинската установа за култура Дом на млади - Штип за 2016 година.

 
Оддржана седница на Комисија за финансии
Петок, 10 Февруари 2017 14:28

Stip-Meto resizeВчера се оддржа 57.ма седница на Комисија за финансирање, буџет и локален економски развој.

Усвоен е Извештај за реализација на програмата за располагање со градежно земјиште сопственост на Република Македонија на подрачјето на Општина Штип за 2016 година, Извештај за реализација на програмата за јавно осветлување за 2016 година и Извештај за реализација на програмата за локален економски развој на Општина Штип за 2016 година.

Повеќе...
 
Седница на Комисија за статут
Петок, 10 Февруари 2017 14:06

opstina zgrada-2 resizeВчера се оддржа 58.ма седница на Комисијата за Статут и прописи.

Усвоени се Предлог-Одлука за утврдување на потребата од донесување на урбанистичко-планска документација за усогласување на намената на земјиштето на КП 9777/2 за КО Штип-4 со намената на бесправно изградениот објект,на КП 812 за КО Лесковица,на КП 4712 за КО Штип-3,на КП 2027 за КО Чардаклија,потоа на КП 1291/2 за КО Штип-1, на КП 1048 за КО Штип-1,на КП 5969/1 за КО Штип-3.

Повеќе...
 
Отчет на градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев за неговиот мандат 2013 - 2017 година: Зад мене оставам над 400 проекти и успешна општина !
Понеделник, 30 Јануари 2017 14:58

zahariev-novinari-pres1Градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев денес даде отчет за својот мандат , најавувајќи и дел од проектите кои ќе се реализираат во текот на преостанатите месеци. Како што кажа, горд е на успесите и на трагата што ја остава зад себе со над 400 реализирани проекти, иако довербата ја доби со вкупно ветени 129 проекти:

Повеќе...
 
Штип прва општина на Истокот а десетта во Македонија по транспарентност
Среда, 11 Јануари 2017 12:26

transparentnost1Центарот за граѓански комуникации од Скопје, го објави индексот на активна транспарентност за 2016 година. При тоа се истражувани 97 институции, во најголем дел локалните самоуправи но и ресорните Министерства. Генерална оценка е дека Општините имаат подобра активна транспарентност во поглед на Министерствата, при што на првите 18 места се локални самоуправи а првото Министерство е дури на 19 место (Министерство за локална самоуправа).

Повеќе...
 
Првото бебе во Штип машко и од радовишко
Вторник, 03 Јануари 2017 11:57

prvo bebe-124-годишната Саадие Алиова од Аликоч, Радовишко е мајка на првото бебе родено во клиничката болница во Штип во новата 2017 година. Таа на свет донесе машко бебе кое го доби името Арда. Во новата година, Штип влегува со 7 новороденчиња од кои 5 се машки а 2 женски. При тоа, од седумте бебиња, пет се од регионот а само две се на мајки од Штип. Инаку минатата година во клиничката болница во Штип биле родени 917 бебиња.

Повеќе...
 
Ставена во функција новата велосипедска патека
Среда, 21 Декември 2016 10:07

velosipedska-pateka-1Финишира реализацијата на втората фаза од утредувањето на пешаката патека кај река Брегалница во Штип. Два ипол километри долгата патека од Штипско Ново село до населбата “Осми ноември” е продолжена за уште 3,7 километри до населбата “Сењак” и “Македонка”.

Повеќе...
 
Цвеќе пред спомен-бистата на Ацо Шопов
Вторник, 20 Декември 2016 10:20

aco-sopov1 resizeПо повод 93 години од раѓањето на Ацо Шопов, делегација на Општина Штип денес положи цвеќе пред спомен бистата на поетот и револуционер Ацо Шопов пред Домот на културата.

Повеќе...
 
Оддржана свечена академија по повод Денот на градот „19 деември“ - д-р Жан Митрев добитник на орденот „Свети Никола“
Понеделник, 19 Декември 2016 10:29

akademija-sv-nikola-1Синоќа во соборниот храм Свети Никола, се оддржи свечена академија по повод 19 декември, патронот на градот „Свети Никола“.

Во црквата Свети Никола беа доделени признанијата и орденот за оваа 2016 година. Добитници се ЈП за државни патишта и директорот Александар Стојанов, потоа Агенцијата за финансиска поддршка на руралниот развој и директорктата Билјана Вуковиќ, Агенцијата за млади и спорт и директорот Марјан Спасески, новинарот и дописник на „Дневник„, Љупчо Шатевски, професорот Борче Крстевски и Никола Опашинов, Кирил Јорданов и Александра Ангеловска од Општина Штип.

Повеќе...
 
Орденот Свети Никола на Општина Штип за 2016 година, за д-р Жан Митрев
Четврток, 15 Декември 2016 12:07

dr-zan mitrevГрадоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев денес ги соопшти носителите на признанијата „19 декември“ и добитникот на орденот „Свети Никола“:

- Орденот Свети Никола ќе го добие нашиот почитуван кардиохирург д-р Жан Митрев.Со своето дело и ангажман тој спаси илјадници животи, направи најмодерен кардиоцентар не само на Балканот туку и во Европа и една таква личнсот која пораснала во нашиот град заслужува да го добие ова врвно одликување. Овен тоа, д-р Митрев подари четири куќи на Општината кои се наоѓаат во Ново Село и ние веќе работиме на проект за нивна обнова за што обезбедивме 50.000 евра - кажа Захариев.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 3 од 16

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Февруари 2018
П В С Ч П С Н
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize