Дома Настани
Настани
Првото бебе во Штип машко и од радовишко
Вторник, 03 Јануари 2017 11:57

prvo bebe-124-годишната Саадие Алиова од Аликоч, Радовишко е мајка на првото бебе родено во клиничката болница во Штип во новата 2017 година. Таа на свет донесе машко бебе кое го доби името Арда. Во новата година, Штип влегува со 7 новороденчиња од кои 5 се машки а 2 женски. При тоа, од седумте бебиња, пет се од регионот а само две се на мајки од Штип. Инаку минатата година во клиничката болница во Штип биле родени 917 бебиња.

Повеќе...
 
Ставена во функција новата велосипедска патека
Среда, 21 Декември 2016 10:07

velosipedska-pateka-1Финишира реализацијата на втората фаза од утредувањето на пешаката патека кај река Брегалница во Штип. Два ипол километри долгата патека од Штипско Ново село до населбата “Осми ноември” е продолжена за уште 3,7 километри до населбата “Сењак” и “Македонка”.

Повеќе...
 
Цвеќе пред спомен-бистата на Ацо Шопов
Вторник, 20 Декември 2016 10:20

aco-sopov1 resizeПо повод 93 години од раѓањето на Ацо Шопов, делегација на Општина Штип денес положи цвеќе пред спомен бистата на поетот и револуционер Ацо Шопов пред Домот на културата.

Повеќе...
 
Оддржана свечена академија по повод Денот на градот „19 деември“ - д-р Жан Митрев добитник на орденот „Свети Никола“
Понеделник, 19 Декември 2016 10:29

akademija-sv-nikola-1Синоќа во соборниот храм Свети Никола, се оддржи свечена академија по повод 19 декември, патронот на градот „Свети Никола“.

Во црквата Свети Никола беа доделени признанијата и орденот за оваа 2016 година. Добитници се ЈП за државни патишта и директорот Александар Стојанов, потоа Агенцијата за финансиска поддршка на руралниот развој и директорктата Билјана Вуковиќ, Агенцијата за млади и спорт и директорот Марјан Спасески, новинарот и дописник на „Дневник„, Љупчо Шатевски, професорот Борче Крстевски и Никола Опашинов, Кирил Јорданов и Александра Ангеловска од Општина Штип.

Повеќе...
 
Орденот Свети Никола на Општина Штип за 2016 година, за д-р Жан Митрев
Четврток, 15 Декември 2016 12:07

dr-zan mitrevГрадоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев денес ги соопшти носителите на признанијата „19 декември“ и добитникот на орденот „Свети Никола“:

- Орденот Свети Никола ќе го добие нашиот почитуван кардиохирург д-р Жан Митрев.Со своето дело и ангажман тој спаси илјадници животи, направи најмодерен кардиоцентар не само на Балканот туку и во Европа и една таква личнсот која пораснала во нашиот град заслужува да го добие ова врвно одликување. Овен тоа, д-р Митрев подари четири куќи на Општината кои се наоѓаат во Ново Село и ние веќе работиме на проект за нивна обнова за што обезбедивме 50.000 евра - кажа Захариев.

Повеќе...
 
Градоначалникот на Штип направи увид во реконстуркција на стадионот и изградбата на спортската сала во населба Баби
Понеделник, 12 Декември 2016 13:46

stadion-1Градоначалникот на Штип, Илчо Захариев денес направи увод во реконструкцијата на градскиот стадион и на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Славејко Арсов“ во населба Баби. Заедно со диреклторот на ЈП „Исар“ , Ангел Бојаџиев беа на градскиот стадион каде пред некој ден заврпи асфалтирањето на атлетската патека по неколку децении:

Повеќе...
 
Оддржана свечена академија по повод 1100 години од упокојувањето на Свети Климент
Вторник, 06 Декември 2016 14:12

sv-Kliment-11.100-годишнината од упокојувањето на Свети Климент Охридски, Штип ја одбележа со свечена академија, во храмот посветен на македонскиот светец и еден од учениците на светите браќа Кирил и Методиј:

Повеќе...
 
Штип за прв пат на „Школата за млади физичари“ со освоено трето место во две категории - Учениците денес на средба со градоначалникот
Вторник, 22 Ноември 2016 12:25

fizicari-1За прв пат, ученици од Штип учествуваа на „Школата за млади физичари“ која е дел од мега настанот „Ноември - месец на науката“. Настанот се оддржа на 11 и 12 ноември на Природно-математички факултет и во трговскиот центар City Mall во Скопје.

Повеќе...
 
Оддржана седница на Комисија за буџет и ЛЕР
Петок, 18 Ноември 2016 09:06

budzet-Opstina-Stip resizeВчера се оддржа 54.тата седница на Комисија за финансирање, буџет и локален економски развој. Усвоена е Предлог – Одлука за склучување на меморандум за соработка помеѓу Министерство за труд и социјална политика и Општина Штип, потоа Предлог – Програма за активностите на Општина Штип од областа на социјалната, детската и здравствената заштита за 2017 година и Предлог – Програма за одбележување на Новогодишните и Божиќни празници 2016/2017 година.

Повеќе...
 
Оддржана седница на Комисија за статут и пропис
Петок, 18 Ноември 2016 08:34

opstina zgrada-2 resizeВчера се оддржа 56.тата седница на Комисијата за Статут и прописи.

Усвоена е Предлог-Одлука за склучување на Меморандум за соработка помеѓу Министерството за труд и социјална политика и Општина Штип и Предлог-Програма за работа на Советот на Општина Штип за 2017 година.

Трета и последна точка која беше усвоена е Извештај за извршување на одлуките на Советот на Општина Штип за периодот јули-септември 2016 година.

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 3 од 16

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Календар

Април 2017
П В С Ч П С Н
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize