Дома Настани
Настани
Штип и унгарскиот град Ѓонѓош се збратимуваат
Четврток, 12 Мај 2016 00:00

Ungaria1Амбасадорот на Унгарија во Р.Македонија, Јозеф Бенце и градоначалникот на унгарскиот град Ѓонѓош, Ѓорѓи Хајс денеска беа во посета на градот Штип. Работни средби остварија со градоначалникот на Општина Штип, прим.м-р Илчо Захариев и со Ректорот на универзитетот „Гоце Делчев“(УГД)-Штип, проф.д-р Блажо Боев.

Повеќе...
 
Промовирана асфалтираната улица од Блок 2000 до Света Недела во должина од околу еден километар
Среда, 11 Мај 2016 12:02

svetanedela1Градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев денес ја промовираше асфалтираната улица во населбата Света Недела која го поврзува Блок 2000 со манастирот Света Недела. Станува збор за улица во должина од околу 1 километар која беше во очајна состојба за чие асфалтирање општината издвои над 800.000 денари:

Повеќе...
 
Општина Штип и официјално бизнис-пријателска општина
Среда, 11 Мај 2016 00:00

BFC1Општина Штип го доби сертификатот „Пријателски-бизнис општина“ од Програмата за сертификација на градови и општини со поволно деловно опкружување во Југоисточна Европа од Акредатиционото тело BFC SEE, откако ги спроведе неопходните реформи, го подбри работењето на администрацијата и ги исполни сите забелешки кои ги постави Националната агенција за локален економски развој.

Повеќе...
 
Промовиран асфалтираниот десен крак од улица „Косовска“ во Штип
Вторник, 10 Мај 2016 13:59

Kosovska-10052016-1Градоначалникот на Штип, прим. м-р Илчо Захариев вчера ја предаде во употреба асфалтираниот десен крак од улицата „Косовска“. Оваа улица со децении не беше асфалтирана и конечно за жителите од овој дел на градот заврпши газењето на кал:

Повеќе...
 
Општина Штип го асфалтира патот до село Суво Грло во должина од 4 километри
Вторник, 10 Мај 2016 13:24

pat-Suvo-Grlo-10052016-1Градежната фирма „Коле Транс инжињерин“ денеска почна со асфалтирање на локалниот пат до штипското село Суво Грло. Александар Југов од Фондацијата ЛЕР ИТ при Општина Штип вели дека локалниот пат до оваа штипско село е во должина од четири километри, а средствата се обезбедени преку Агенцијата за фиансиска подршка и развој на земјоделството.

Повеќе...
 
Штип и бугарската општина Стражица потпишаа меморандум за соработка
Вторник, 10 Мај 2016 12:58

Strazica-memorandum-10052016-1Делегација од бугарската Општина Стражица беше во посета на Општина Штип. Градоначалникот на штип,прим.м-р Илчо Захариев и градоначалникот на Стражица, Румен Павлов потпишаа меморандум за соработка меѓу двете општини. Штипскиот градоначалник вели дека соработка со овој бугарски град е веќе десет години:

Повеќе...
 
Промовирани дел од асфалтираните улици во штипската населба Света Недела
Петок, 06 Мај 2016 13:31

ulici-SvNedela-06052016-1Градоначалникот на Штип, прим. м-р Илчо Захариев ги промовираше дел од новите асфалтирани улици во населбата Света Недела. Граѓаните се задоволни што по неколку децении газење кал по црните патишта во населбата конечно имаат асфалтирани улици. Градоначалникот на Штип потсети дека со поставувањето на асфалтот е реализирано уште едно барање на граѓаните:

Повеќе...
 
Втор слој асфалт на дел од „Варадарска“
Петок, 06 Мај 2016 09:12

Vardarska-06052016-1Поставен втор слој асфалт на првиот дел од улица „Вардарска“. Се отстранува коцката и се подготвува и вториот дел за асфалтирање.

 

 

 

Повеќе...
 
Цвеќе по повод денот на загинувањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев
Среда, 04 Мај 2016 13:19

goce-delcev-04052016-1По повод денот на загинувањето на идеологот на македонското револуционерно движење Гоце Делчев, Општина Штип организираше чествување. Делегации од повеќе субјекти положија цвеќе пред спомен-рељефот на Делчев во Ново Село.

Повеќе...
 
Промовиран амфитеатар во НУ-УБиблиотека "Гоце Делчев"
Вторник, 03 Мај 2016 13:28

amfiteatar-03052016-1Во НУ-Убиблиотека денес на пладне беше промовиран амфитеатар со околу 300 седишта. Со амфитеатарот се заокружува уредувањето на дворната површина:

- Инвестицијата е на Општина Штип а градежните зафати ги реализираа двете јавни претпријатија "Исар" и "Стипион". Промовирањето на амфитеатарот е дел од одбележувањето на 70 години од постоењето на оваа институција која започна како читалиште а денес е реномирана национална установа.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 11 12 13 14 15 16 Следно > Крај >>

Страница 12 од 16

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Февруари 2018
П В С Ч П С Н
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize