Дома Настани
Настани
Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски избран за член на УО на ЗЕЛС
Четврток, 30 Ноември 2017 12:28

UO-ZELSВчера се оддржа конститутивната седница на Генералното собрание на Заедницата на единиците на локалната самоуправа – ЗЕЛС.За претседател на заедницата која ги обединува сите општини во Република Македонија е избран градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

Повеќе...
 
Оддржана трета средба на градоначалникот со жители на УЗ за новиот буџет
Среда, 29 Ноември 2017 12:58

predlog-budzet-3Градоначалникот на Штип, Благој Бочаврски по повод изготвувањето на новиот буџет на локалната самоуправа за 2018 година и утврдувањето на ставки за реализација на проекти кои урбаните заедници, синоќа ја оддржа и третата средба со претставници на урбаните заедници Македонка, Балканска, Драгоево,Лакавица Врсаково, Долани, Лексовица, Селцњ, Љуботен, Стар Караорман, Шашаварлија и Чардаклија.

Средбата се оддржа во големата сала на Општина Штип со почеток во 18:00 часот.

 
Оддржана првата седница на Комисија за спорт
Среда, 29 Ноември 2017 11:48

komisija-sport-2Вчера се оддржа првата седница на Комисијата за спорт на чиј дневен ред беа две точки.

Првата точка која се однесуваше на програмата за работа за ФК „Брегалница 2008 АД’’ – Штип е тргната од дневен ред заради неприсуство на претставник на клубот. За членовите на Комисијата, спорно беше отсуството на претставник од клубот, но и како што рекоа, нејасно напишаното Барање за финансиска поддршка, во кое немало детален приказ на тоа каде и за што парите ќе се трошат.

По однос на втората точка, прифатено е барањето од академијата Постолов.

 

 
Градоначалникот на локална трибина за превентивно здравство за Ромската популација
Вторник, 28 Ноември 2017 14:10

hera1 resizeГрадоначалникот на Штип, Благој Бочвaрски денес присуствуваше на локална трибина за подигање на свеста кај Ромската популација за важноста од превентивна здравствена заштита и стекнување на правото за здравствено осигурување.Трибината е во организација на ХЕРА - Асоцијација за здравствена едукација и истражување со поддршка на канцеларијата на УНИЦЕФ во Скопје.

Повеќе...
 
Градоначалникот оддржа втора средба со граѓани за предлог буџетот
Вторник, 28 Ноември 2017 13:02

rasprava-budzet-1Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски синоќа ја продолжи серијата на состаноци и средби со жителите на урбаните заедници во Штип. Повод за средбите беше изготвувањето на новиот буџет на локалната самоуправа за 2018 година и утврдувањето на ставки за реализација на проекти кои урбаните заедници ќе ги побараат од општината и градоначалникот.

Повеќе...
 
Оддржана комисија за образование
Вторник, 28 Ноември 2017 09:44

opstina-stip-zgrada-3Вчера се оддржа првата седница на Комисијата за образование. На седницата на дневен ред беа пет точки.

Советниците определија заменик на претседателот на Комисијата за образование, усвоен е годишниот извештај за работата на СОУ Гимназија „Славчо Стојменски“-Штип за учебната 2016/2017 година, на СОУ „Коле Нехтенин“ и на СОУ „Димитар Мирасчиев“ додека извештајот за работата на СОУ „Јане Сандански“ заради отсуство на претставник од училиштето не беше на дневен ред.

 
Средба на градоначалникот со жители на УЗ „Васил Доганџиски„ и „Тошо Арсов“
Петок, 24 Ноември 2017 11:45

UZ-VD-TA-1Градоначалникот на Штип, Благој Бочаврски од синоќа ја започна серијата на состаноци и средби со жителите на урбаните заедници во Штип. Повод за средбите е изготвувањето на новиот буџет на локалната самоуправа за 2018 година и утврдувањето на ставки за реализација на проекти кои урбаните заедници ќе ги

Повеќе...
 
Градоначалникот Бочварски на прва средба со Регионалната стопанска комора - Штип
Четврток, 23 Ноември 2017 14:26

komora1 resizeРегионалната стопанска комора со седиште во Штип, денес оддржа седница на која присуствуваше и ново-избраниот градоначалник на Штип, Благој Бочварски. Средбата беше искористена за меѓусебно запознавање и за отпочнување на соработка помеѓу штипските стопанственици и новото раководство на општината:

Повеќе...
 
Средба на градоначалникот со претставници на НДИ и „Рома С.О.С“ за приоритети за Ромската заедница - Детектирани шест главни проблеми за Ромите
Четврток, 23 Ноември 2017 12:44

ndi-1 resizeГрадоначалникот на Штип, Благој Бочварски и претседателот на Советот на Општина Штип, Јане Миланов денес имаа средба со претставници на НДИ и на ромското здружение „Рома С.О.С“ во врска со проекти за подобрување на состојбата на Ромската заедница во градот.

Повеќе...
 
Оддржана седница на Совет на Општина Штип
Четврток, 23 Ноември 2017 12:11

sovet-opstina-stip-2Вчера се оддржа втората седница на Советот на Општина Штип на чиј дневен ред беа неколку точки.

Усвоена е Предлог-Одлука за определување членови на Советот на Општина Штип кои ќе присуствуваат при склучување на бракови и Предлог-Решение за именување претседател и членови на постојаните комисии на Советот на Општина Штип.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 2 од 18

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Календар

Декември 2017
П В С Ч П С Н
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize