Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Дома Настани Посета на амбасадорот на Руската Федерација
Посета на амбасадорот на Руската Федерација
Четврток, 08 Април 2021 17:53

AmbasadorRusija-01Во Штип го пречекавме амбасадорот на Русија, Н.Е Сергеј Александрович Баздникин.

Приоритетни теми на разговор беа здравството, образованието и економијата.

Русија е голема светска сила од која може да се црпат искуства.

Меѓусебна соработка помеѓу Штип и Руската федерација е од големо значење.

„Договорот предвидува снабдување со 200.000 дози на вакцината 'Спутник V', што е количина за имунизација на 100.000 лица. До денес испорачани се 6.000 дози, 3.000 од секоја компонета. Во моментов се работи за испораката на останатите количини на препаратот. Руската страна доследно ќе ги исполнува своите обврски од договорот за да обезбеди испорака на вакцините во вашата земја", одговори Баздникин на новинарско прашање.

AmbasadorRusija-02

AmbasadorRusija-03

AmbasadorRusija-04

AmbasadorRusija-05 

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Април 2021
П В С Ч П С Н
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize