Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Дома Настани Увид во работите за поставување на монтажна болница
Увид во работите за поставување на монтажна болница
Четврток, 12 Ноември 2020 18:10

MontaznaBolnica-01Денеска в.д. Градоначалникот на Општина Штип, заедно со директорот на Клиничка болница Штип, Ален Георгијев, директорите на јавните претпријатија Стипион и Исар одржаа координативен состанок во врска со тековните активности и обврските на секоја институција во поставување на монтажна болница.

Монтажната болница ќе биде поставена над постоечката Киничка болница, со два пристапи.

Ќе има четири модули со по 14 кревети, или капацитет од 56 кревети.

„Денеска вршиме увид на местото кадешто ќе се поставува монтажна болница. Активностите во смисла на потребната инфраструктура се во тек. Почнуваме со подготовка на сите оние инфраструктурни инсталации, водовод, канализација, електручно напојување така да очекуваме вои догледно време да ги завршиме сите обврски што ги имаме како локална самоуправа, за да може понатаму Министерство за здравство да го заврши останатиот дел,“ истакна в.д. Градоначалникот, Миланов.

Претставниците од јавните претпријатија Стипион и Исар во наредните три недели ќе ги завршат нивните обврски.

Директорот Георгијев истакна дека Клиничка болница Штип е подготвена да одговори на потребите за целосно функционирање на болницата.

MontaznaBolnica-02

MontaznaBolnica-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Април 2021
П В С Ч П С Н
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize