Дома Настани Осветлување на влезот кај Ново Село
Осветлување на влезот кај Ново Село
Петок, 29 Мај 2020 11:10

Osvetluvanje-NovoSelo-01Општина Штип започна со осветлување на еден од влезовите во градот, односно влезот од Радовиш и Струмица кон Штип, кај Ново Село.

Се работи за значајна инвестиција која ќе биде од корист на жителите на Ново Село и ќе го потврдува епитетот на Штип – центар на источниот регион.

Ќе бидат поставени 22 столбови од 9 метри висина со лед светилки, во должина од над 600 метри, односно од мостот кај Ново Село, до училиштето „Искра“.

„Ова е значајна инвестиција за граѓаните затоа што Штип како центар на истокот треба да го покаже тоа и на дело. Се работи за инвестиција од над 1,7 милиони денари со вклучено ДДВ која ќе го подобри влезот на градот,“ изјави градоначалникот Бочварски.

Дополнително ваква инвестиција е направена и на влезот во градот од Скопје и од Велес, односно кај Кампус 4, што значи дека влезовите на Штип добиваат нов лик.

Osvetluvanje-NovoSelo-02

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Јули 2020
П В С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize