Дома Настани Прва сесија во рамкки на Програмата „Регионални форуми во заедницата“
Прва сесија во рамкки на Програмата „Регионални форуми во заедницата“
Четврток, 06 Февруари 2020 14:45

ForumiVoZaednicata-01Денеска се одржа првата сесија во рамките на Програмата „Регионални форуми во заедницата“ на која свое поздравно обраќање имаше градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски и директорката на Центарот за Источен плански регион.

Швајцарската агенција за развој и соработка во Македонија и Министерството за локална самоуправа обезбедуваат 127.822 швајцарски франци за источниот регион.

Предлог проектите од општините треба да овозможат услови за социјална инклузија на лицата од идентификуваните ранливи и маргинализирани групи на население кои подлежат на социјален ризик и да бидат во функција на обезбедување недискриминација и афирмирање на социјалниот диверзитет.

„За пример можам да посочам дека Општина Штип заедно со Министерство за труд и социјална политика и здружението „Порака“ приспособи објект во насока на поддршка на лицата со интелектуална попреченост од Штип.

Јас како градоначалник верувам дека преку ваквите проекти и чекори ќе успееме да создадеме подоби услови за овие лица, а со тоа поправедно општество за сите,“ изјави градоначалникот Бочварски.

Ова е втора година што се одржуваат вакви форуми како дел од програмата „Регионални форуми во заедницата“.

ForumiVoZaednicata-02

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Септември 2020
П В С Ч П С Н
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize