Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Дома Настани Настан „Засади топола и врба и сочувај ги крајречните шуми долж река Брегалница“
Настан „Засади топола и врба и сочувај ги крајречните шуми долж река Брегалница“
Среда, 04 Декември 2019 15:13

ZasadiTopoa-01Денеска се одржа настан „Засади топола и врба и сочувај ги крајречните шуми долж река Брегалница“ кој е дел од Програмата за зачувување на природата во Северна Македонија и фаза 2 од проект на Швајцарска агенција за разој и соработка.

Настанот се одржа во близина на селото Софилари кадешто присуствуваа градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски и заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, како и претставници од средни училишта, факултети и организации.

Градоначалникот Бочварски потенцираше дека Општина Штип ги поддржува овие акции кои имаат за цел да ја сочуваат животната средина.

На овој потег од реката Брегалница ќе се засадат 1500 садници.

ZasadiTopoa-02

ZasadiTopoa-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Септември 2021
П В С Ч П С Н
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize