Дома Настани Одбележување на 11 октомври
Одбележување на 11 октомври
Понеделник, 14 Октомври 2019 09:41

11Oktomvri-01Делегација на Општина Штип предводена од градоначалникот Бочварски го одбележа Денот на народноослободителната војна  - 11 октомври.

Градоначалникот Бочварски присуствуваше на свечена седница во организација на Сојузот на борци од Штип и Кавадарци.

„11 Октомври е датум кој засекогаш ќе биде врежан во историските записии, ќе остане сведовштво за одлуката да се спротивставиме на секој окупатор кој непоканет ќе дојде овде и ќе ни ја запоседне нашата територија.

Истрелот кој одекна на 11 Октомври беше историски истрел. Тој ги следеше и во себе ги обедини сите истрели на Македонскиот народ во борбата за својата државност и национална еманципација,“ кажа Бочварски во своето излагање.

Општина Штип се сеќава на борците кои ги дадоа своите животии за слободата на државата.

11Oktomvri-02

11Oktomvri-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Септември 2020
П В С Ч П С Н
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize