Дома Настани Свечена академија по повод денот на учителот
Свечена академија по повод денот на учителот
Петок, 04 Октомври 2019 15:13

DenNaUcitelot-01Денеска во ОМЦ „Киро Глигоров“ се одржа свечена академија по повод Денот на учителот, беа доделени признанија за најуспешните учители за учебната 2018/2019 година.

 ,,Се фокусираме на промени, со посебен акцент на образованието бидејќи тој е еден од клучните столбови на општеството. И сосема се согласувам со мислата дека ако сакаш да уништиш еден народ, не треба повеќе, доволно е да го уништиш образованието. Затоа целата иницијатива беше насочена кон промените и реформите во образованието. Тие реформи треба да продолжат се до влез во ЕУ. Ние ќе продолжиме да се бориме на секое поле во опшеството.

Ќе се бориме за општество во кое различните ќе бидат еднакви и рамноправни и ќе имаат еднакви можности. Се бориме против предрасудите и осудите. Се бориме за светла иднина на идните генерации. Сигурен сум , дека сите заедно , ќе успееме.'' истакна градоначалникот Благој Бочварски.

На свечената академија беа избрани најдобрите педагози од воспитно образовните институции а тоа беа:

1.ДИЈАНА ПЕТРОВСКА  долгогодишен воспитно-образовен

работник и доаѓа од детската градинка „Астибо“.

2.Одделенскиот наставник KOЦЕ САМАРЏИСКИ ОOУ “Tошо Арсов” 

3.ООУ Ванчо Прке ни пристигна изборот за наставник на

годината, а тоа е наставничката ЕЛИ ТРАЈЧЕВА.

4.Трајче Тасевски наставник по физичко и здравствено воспитување
во ООУ Димитар Влахов.

5.Одделенската наставничка ТАТЈАНА БОЖИНОВА е изборот кој
 пристигнува од ООУ Славејко Арсов.

6.И Последниот добитник на признанието за посебна заложба во
воспитно-образовниот процес, во делот на основното образование, го
понесува Доц. д-р ЛИДИЈА КАМЧЕВА-ПАНОВА одделенски наставник
во ООУ Гоце Делчев.

Oва трета година како Општина Штип организира свечена академија во чест на оние кои учителствуваат

 DenNaUcitelot-02

DenNaUcitelot-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Јуни 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize