Дома Настани Присуство на вежба „Национален одговор 2019“
Присуство на вежба „Национален одговор 2019“
Четврток, 19 Септември 2019 13:16

NacionalnaOdgovornost-00Денеска во касарната „Јане Сандански“ во Штип се одржа показна вежба „Национален одговор 2019“ во организација на општинските, регионалните и државните сили за заштита и спасување, каде на увид на јавноста беше подготвеноста и добрата координација на повеќе одговорни институции, во моменти на вонредна состојба.

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со делегација од Општина Штип, беше присутен на оваа практична вежба и имаше свое поздравно обраќање.

„Нашиот денешен собир по повод реализацијата на показната вежба „Национален одговор“ е показател на подготвеноста и одговорноста со која институциите одговараат на предизвиците, но исто така и на напредокот којшто сите заеднички го постигнавме во изминатиов период. Презедовме значајни чекори во сите области и повторно ги оспособивме институциите да ги реализираат суштинските цели на правилен, одоговорен и ефикасен начин.

После толку години, конечно се решени проблеми од егзистенцијална природа за функционирањето и оперирањето на нашите институции,“ истакна градоначалникот Бочварски во обраќањето .

Општинскиот штаб за заштита и спасување во секој момент располага со повеќе од 150 луѓе на терен, за чистење на каналите беа ангажирани багери-ровокопачи, камиони-кипери, утоварачи и тим за изработка на насипи. Со оваа вежба се покажа способноста на општинските сили и добрата координација со останатите институции.

NacionalnaOdgovornost-01 NacionalnaOdgovornost-02

 

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Мај 2020
П В С Ч П С Н
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize