Дома Настани Поддршка на проект Мој ДДВ
Поддршка на проект Мој ДДВ
Среда, 11 Септември 2019 14:30

MojDDV-01Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски се приклучи на кампањата МојДДВ и истакна дека мерката поврат на 15 % од пресметаниот ДДВ е од исклучително значење и за граѓаните и за државата.

Преку МојДДВ на граѓаните на нивните трансакциски сметки им се враќаат назад парични средства како дел од пресметаниот ДДВ, а истовремено МојДДВ придонесува за намалување на сивата економија. Досегашните податоци, говорат за успешноста на овој проект.

Заклучно со 09.09.2019, скенирани се 17,342,767 фискални сметки, остварен е промет од 8,840,371,112 денари, вкупниот ДДВ е во износ од 959,772,159 денари, додека повратот од 15 % кај граѓаните е изесува 143,965,824 денари.

Бочварски ги повика граѓаните кои досега ме ја презеле апликацијата МојДДВ да го направат тоа и да си го остварат правото на поврат.

MojDDV-02

MojDDV-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Јули 2020
П В С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize