Дома Настани Средба со Делегација од Посавинска регија од Република Словенија
Средба со Делегација од Посавинска регија од Република Словенија
Четврток, 29 Август 2019 14:25

Delegacija-PosavinskaRegija-01Денеска во посета на општина Штип беше Делегација од Посавинска регија од Република Словенија предводена од градоначалникот на општина Жалец, Јанко Кос.

Делегацијата оствари средба со градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски во кабинетот. На средбата присуствуваше и градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев.

„Разговаравме за децентрализацијата којашто ја има во Словенија, бидејќи и ние сме во фаза на децентрализација, разговаравме за размена во делот на културата, соработка во делот на спортот, економијата, бизнисот,“ истакна Бочварски.

Градоначалникот Кос дополни дека соработката ќе продолжи и дека овие средби ќе се случуваат во иднина, како во Република Северна Македонија така и во Република Словенија.

Делегацијата ја посети и фирмата „Актива“ каде имаа можност да се запознаат со функционирањето на таа компанија.

Delegacija-PosavinskaRegija-02

Delegacija-PosavinskaRegija-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Јануари 2020
П В С Ч П С Н
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize