Дома Настани Посета на збратимениот град Сплит од страна на градоначалникот Бочварски
Посета на збратимениот град Сплит од страна на градоначалникот Бочварски
Четврток, 09 Мај 2019 13:42

Split-01Во изминатите неколку денови градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски беше во посета на збратимениот град Сплит на покана на градоначалникот на Сплит, Андро Крстуловиќ по повод патронот на градот „Свети Дуе“.

Оваа посета е после подолг период се со цел соработката да се подигне на повисоко ниво, бидејќи Општина Штип и градот Сплит договор за збратимување имаат потпишано во 1980 година.

Градоначалникот Бочварски посочи дека соработката со Сплит ќе продолжи со поголем интензитет и на повеќе полиња.

Една од позначајните работи во културата кадешто Штип и Сплит може да разменуваат искуства се штипскиот фестивал „Макфест“ и сплитскиот фестивал.

За Општина Штип од големо значење се искуствата во аплицирање на европски проекти кои ќе значат развој на нашиот град и затоа очекуваме и посета од страна на градоначалникот на Сплит во нашиот град.Split-02

Split-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Јуни 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize