Дома Настани Одбележување на Меѓународниот ден на Ромите – 8 април
Одбележување на Меѓународниот ден на Ромите – 8 април
Понеделник, 08 Април 2019 15:09

DenNaRomite-01Денеска по повод Меѓународниот ден на Ромите – 8 април се организираа  културно уметнички настани во организација на ромските невладини организации и Општина Штип, во Дом на млади.

Овој настан започна со приредба на учениците од основните училишта во Штип, а потоа продолжи со јавна дебата на тема „Ромите во минатото, сегашноста и иднината“.

На настанот свој поздравен говор имаше и градоначалникот Бочварски.

„Заеднички да создаваме подобри услови за живот,социјална вклученост , еднакви права и обврски пред законите.Јас како градоначалник, со ваша помош  и понатаму ќе се борам за создавање пристојни услови за живот за секој граѓанин, за среќата и насмевката на секое дете.Само срекни и задоволни граѓани ќе изградат успешно општество и подобра иднина.

Нека ви е среќен и вековит денешниот празник,“ истакна Бочварски во своето обраќање.

Градоначалникот Бочварски присуствуваше на пеењето на химната пред Општина Штип, а потоа во својот кабинет ги прими претставниците од ромските невладини организации.

 DenNaRomite-02

DenNaRomite-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Јули 2019
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize