Дома Настани Увид во градежни активности во корито на река Отиња
Увид во градежни активности во корито на река Отиња
Петок, 01 Март 2019 14:50

Korito-Otinja-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со директорите на двете јавни претпријатија извршија увид во почнатите градежни активности во коритото на река Отиња кај Ново Село.

Се работи за уредување на дел од коритото, кадешто јавните претпријатија во идниот период ќе вршат, земјени работи, бетонирање на коритото, изградба на пешачка патека, ќе се работи на систем за наводнување и поставување на урбана опрема.

„Се работи за проект којшто го ветивме и којшто сакаме да продолжиме со реализација и да го завршиме во текот на оваа година.

Се работи за 500 метри од мостот на црквата СВ. Никола до вливањето на река Отиња во река Брегалница што значи дека ни останува да се доврши планирањето на земјените работи, на сипувањето на дел од коритото и веднаш потоа продолжуваме со бетонските работи,“ изјави Бочварски.

 Korito-Otinja-02

Korito-Otinja-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Јули 2019
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize