Дома Настани Увид во чистењето на улиците и тротоарите од снежните наноси
Увид во чистењето на улиците и тротоарите од снежните наноси
Четврток, 10 Јануари 2019 15:23

CistenjeSneg-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со директорите на ЈП „Стипион 2011“ и ЈП „Исар“ извршија увид во проодноста на улиците и тротоарите од прв и втор приоритет. Јавните претпријатија работат на расчистување на улиците и тротоарите со цел непречено движење на пешаците и автомобилите.

„Ја информираме јавноста за тоа како се справуваме со овие снежни наноси кошто ги има повеќе од 24 часа. Јавните претпријатија работат со целата своја механизација и веќе сите улици од прва и втора категорија се проодни. Искористени се над 180 тони абразивен материјал и градот ни е прооден во делот на улиците од прва и втора категорија. ЈП „Исар“ дополнително со над 90 луѓе работи на расчистување на јавно прометните површини, на плоштадот и на тротоарите,“ информираше градоначалникот Бочварски.

Општина Штип испраќа апел до граѓаните да ги исчистат дворовите пред своите домови и објекти. Надлежните служби ќе продолжат будно да ја следат оваа ситуација.

CistenjeSneg-02

CistenjeSneg-03

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Август 2019
П В С Ч П С Н
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize