Дома Настани Пошумување на крајбрежјето на река Брегалница во близина на селото Пенуш
Пошумување на крајбрежјето на река Брегалница во близина на селото Пенуш
Петок, 30 Ноември 2018 14:04

Posumuvanje-Penush-01Денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно претставници од Општина Штип присуствуваа на пошумување на крајбрежјето на река Брегалница во близина на село Пенуш. Оваа активност се спроведува во рамките на Програмата за зачувување на природата во Македонија, проект на Швајцарска агенција за развој на соработка.

„Денеска се наоѓаме на локацијата во близина на местото Пенуш по течението на реката Брегалница. Едно многу значајно место за Република Македонија и за Општина штип коешто е одбрано поради неговата специфичност на растенијата коишто растат овде. Оваа акција е со цел да го збогатиме овој вид на растенија коишто ги снемува од овој вид.

Денеска заедно со Источен плански регион, преку програмата на Швајцарската агенција за развој, заедно со директорот на ЈП „Исар“, советници од Совет на Општина Штип и ученици од две средни училишта сме овде да насадиме 120 садници,“ истакна градоначалникот Бочварски.

На оваа активност пред сите присутни беше презентирано од страна на професори на Шумарскиот факултет во Скопје, како правнилно се засадуваат дрвца и како тече нивното одгледување.

 Posumuvanje-Penush-02

Posumuvanje-Penush-03

 

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

Календар

Декември 2018
П В С Ч П С Н
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize