Дома Настани Одбележување на 3 декември – Меѓународен ден на лицата со хендикеп
Одбележување на 3 декември – Меѓународен ден на лицата со хендикеп
Петок, 01 Декември 2017 13:00

poseta1Претставници на Општина Штип денес посетија неколку институции како дел од програмата за одбележување на 3 декември – Меѓународниот ден на лицата со хендикеп.

Претставницитеposeta3 на локалната самоуправа, во име на градоначалникот Благој Бочварски, ги посетија децата од неколкуте центри.

Прво беше посетено посебното одделение при ООУ „Ванчо Прке“ при што во име на градоначалникот е дониран училишен прибор, по што беа посетени дневниот центар за деца со потреби и дневниот центар за аутизам во Ново село каде се донирани играчки за двата центар. Посетата продолжи во ДСУ „Искра“ каде по повод празникот беше дадена донација на ласерски печатач а на крајот беше посетена и заедницата на инвалидски организации кои добија донација на радио-CD касетофон.

Градоначалникот останува посветен на поддршката на овие институции кои се грижат за лицата со хендикеп не само на овој меѓународен ден, туку ќе биде посветен на нив воопшто и за време на целиот мандат.

 

 

poseta2

 

Moja opstina-baner resize

Makfest 2012 resize

ombudsman

Банер

ekoloski-dozvoli-baner

prijavi-problem-5

Календар

Декември 2017
П В С Ч П С Н
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize