Дома Настани Градоначалникот на локална трибина за превентивно здравство за Ромската популација
Градоначалникот на локална трибина за превентивно здравство за Ромската популација
Вторник, 28 Ноември 2017 09:14

hera2 resizeГрадоначалникот на Штип, Благој Бочвaрски денес присуствуваше на локална трибина за подигање на свеста кај Ромската популација за важноста од превентивна здравствена заштита и стекнување на правото за здравствено осигурување.Трибината е во организација на ХЕРА - Асоцијација за здравствена едукација и истражување со поддршка на канцеларијата на УНИЦЕФ во Скопје.

Целта на трибината е да се подигне свеста кај ромската заедница за важноста од превентивна здравствена заштита како и обезбедување на здравствено осигурување.Целна група- заедницата, родители и деца на возраст помеѓу 12-18 години, како и претставници од НВО и институциите на локално ниво:

- Давам поддршка на ваквите трибини,hera3 resize кои имаат за цел подигање на свеста кај луѓето, не само кај Ромската популација туку воопшто кај сите етнички заедници, со цел подобро здравство и општество кое се грижи за сите заедници. Ние како локална самоуправа работиме на идниот буџет во кој ќе бидат предвидени средства за инфраструктурата за Ромската заедница, што е само еден сегмент од подобрување на условите за живот во градот - напомена градоначалникот Бочварски во воведното излагање.

На трибината беше ставен акцент на важноста од превентивната здравствена заштита и остварување на правото на стекнување на здравствено осигурување. Свое излагање имаа и претставници на Фондот за здравствено осигурување од Штип,стручни лица за примарна и превентивна здравствена заштита при Здравствен дом Штип како и лекар-специјалист за семејна медицина.

hera4 resize

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Декември 2019
П В С Ч П С Н
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize