Дома Настани Градоначалникот Бочварски на одбележувањето на 50 години ДЛУШ
Градоначалникот Бочварски на одбележувањето на 50 години ДЛУШ
Среда, 08 Ноември 2017 10:59

dlus1Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски вчера присуствуваше на добележувањето на 50 години од постоењето на ДЛУШ. Штипското Друштво на ликовни уметници одбележа половина век постоење. Големиот јубилеј и Денот на ослободување на градот, беа причина за голема изложба во Уметничката галерија Безистен:

- На оваа изложба се застапени дела на над 30 членови на ДЛУШ, меѓу кои има дела и на некои починати членови. Застапени се скоро сите техники од масло на платно, цртежи, скулптури во мермер, во бронза и слично, изјави Никола Смилков, претседател на ДЛУШ.

Друштвото на уметници на Штип е едно од најстарите културно-уметнички здруженија на граѓани во државата.

 

Tourist map Stip resize

kvalitet na vozduh PM10 resize

Moja opstina-baner resize

ombudsman logo mk

Банер

Календар

Септември 2019
П В С Ч П С Н
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Банери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

ISO sertifikat baner resize